Notre Dame Katedrali

PARİS GEZİ REHBERİ


Zerafetin , ışıltının ve lüksün buluştuğu yer Paris… Gezdiğim yüzlerce şehir arasında ilk üçte her zaman yerini alacak sanırım…

Roma seyahatimizde olduğu gibi Paris’i de önce 8 günlük Paris-Benelux turuyla 2 gün de keşfettik ve sonra tadını çıkartmak için 5 gün kendimiz tur olmadan gitmeye karar verdik.

paris cafe
Paris’in ünlü kafelerinden biri…

Şehir günümüzdeki görünümünü büyük oranda III. Napolyon’un şehir planlamacısı olarak atadığı Georges-Eugene Haussmann’ın çalışmaları sonucunda elde etmiş ve Hitler’in bile bombalamaya kıyamadığı kadar büyüleyici bir şehir olmuş.

Paris, 2012 yılında 83 milyon yabancı turisti ağırlayarak dünyanın en çok turist çeken şehri ünvanını hala elinde tutuyor.

 

parismap
Paris Gezilecek Yerler Haritası

Paris’te gezerken bize çok büyük kolaylık sağlayan iki uygulama kullandık. Bunlardan biri çevrimdışı da çalışabilen maps.me (bu uygulama olmadan bir gezi düşünemiyorum) , diğeri ise rehberle geziyormuş kadar iyi olan uygulama Piri.

 

 

PARİS GEZİLECEK YERLER

 

 

1-) Eyfel Kulesi

 

eifel

Tabii ki Paris’in simgesi Eyfel Kulesi ilk görmek istediğimiz yer oldu. Eğer seyir terasına çıkmak istiyorsanız sabah en geç 08:30 da orada olmalısınız. Yoksa saatlerce süren bir kuyruk beklemeniz gerekebilir.

eifel
Eyfel’i gece de mutlaka görün…

Paris’e ilk kez gidiyorsanız Eyfel Kulesi‘ndeki seyir teraslarından birine çıkıp Paris’i doyasıya seyretmeden şehirden ayrılmayın. 324 m yükseklikteki kulenin farklı katlarında toplam 3 seyir terası ve restoranlar var.

 

Önemli;

Zamandan tasarruf etmek için biletinizi haftalar öncesinden internetten alabilir ya da düzenlenen turlara katılabilirsiniz. Hem bilet sırasına da girmemiş olursunuz.

 

 

Eifel kulesi hakkında kısa bilgi;

  • 1889’da düzenlenen Fransız Devrimi’nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirilen  EXPO Fuarı için Gustave Eiffel’in tasarladığı kule, başta geçici olarak yapılsa da ,çok ilgi görünce şehrin bir parçası haline gelmiş.
  • 1930’a kadar dünyanın en yüksek yapısı olan Eyfel Kulesi 324 m yüksekliğinde.

 

Adres:

Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France, 75007 Paris, Fransa

Ziyaret Saatleri:

Asansör: yaz dönemi 09.30-00:45, diğer aylar 09.30-23:45

Giriş Ücreti:

En tepeye yetişkin 25 Euro, 2. kata asansör 16 Euro, 2. kata merdiven 10 Euro

 

Online bilet satın almak ve güncel fiyatları görmek için resmi sitesine tıklayın.

 

 

2-) Louvre Müzesi

 

Louvre

İçerideki devasa tabloların, sanat eserlerinin ihtişamını görüp te hayran kalmamak elde değil…

En az yarım gün ayırmanız gereken bir yer burası, ama vaktiniz yoksa da bahçesinde piramidin ucundan yakalayan fotoğrafınızı çektirmeyi ihmal etmeyin.

Louvre

        Çok müze gezmeyi sevmeyiz ama Louvre ‘u görmeden Paris kesinlikle eksik kalır.

 

Louvre Hakkında Kısa bilgi;

  • 14 . yüzyılda kraliyet ailesinin konakladığı saray, İlk olarak Viking akınlarını durdurmak için 1204’te Philippe Auguste tarafından savunma amaçlı inşa ettirilmiş.

 

  • Louvre Müzesi, Fransız İhtilali’nden sonra açılan ilk müze unvanını taşıyor. (1793) . Paris halkı tarafından beğenilmeyen müzenin dokusuna yakışmadığını düşündükleri girişteki cam piramitler I.M. Pei tarafından tasarlanmış.

 

  • Richelieu, Sully ve Denon isimli üç kanadı bulunan müzede Mona Lisa, Milo Venüsü, Marly Atları gibi çok ünlü eserlerin yanı sıra 35 bini aşkın heykel, resim, Antik Yunan, Mısır ve İslam objeleri bulunuyor.

 

 

Adres: Rue de Rivoli, 75001 Paris, Frans

Ziyaret Saatleri: Pazartesi, perşembe, cumartesi, pazar (09.00-18.00), çarşamba, cuma (09.00-21.45), salı günleri kapalı.

Giriş Ücreti: Yetişkin 17 Euro.

 

Online bilet satın almak ve güncel fiyatları görmek için resmi sitesine tıklayın.

 

 

 

3-)Notre Dame Katedrali

 

Notre Dame Katedrali
Notre Dame Katedrali

 

Fransa’nın en önemli dini yapısı olarak anılan 69 m yüksekliğindeki Notre Dame Katedrali, Keltler ve Romalılar tarafından da kutsal sayılan, Sen Nehri kıyısındaki alana 1163-1334 yılları arasında inşa edilmiş.

Notre Dame Katedrali

Yapının kulelerinden sonra en fazla ilgi çeken bölümleri Batı Cephesi, Gülpencereler, Bakire Taçkapısı, Uçan Payangalar, Galerie des Chimeres ve Hazine. Hz. İsa’nın dikenli tacı olarak sıralanabilir.

Notre Dame Katedrali

Katedralin kulelerine çıkmak isterseniz önceden online rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

 

Adres: 6 Parvis Notre-Dame – Pl. Jean-Paul II, 75004 Paris, Fransa

Ziyaret Saatleri:07:45-18:45 (cumartesi, pazar kapanış 19:15)

Giriş Ücreti: Katedral girişi ücretsiz, kulelere çıkış 10 Euro.

 

 

4-) Montmartre

 

Montmartre
Montmartre

Ressamlar Tepesi olarak bilinen Montmartre Paris’in ikonlarından bir diğeri.

Pablo Picasso, Salvador Dali, Claude Monet, Vincent van Gogh gibi isimlerin geçmişte kullandıkları stüdyolara ev sahipliği yaptığı için Ressamlar Tepesi adıyla anılıyor.

Birbirinden güzel evleri ,sanatla dolu sokakları, muhteşem Paris manzarasıyla mutlaka gidilmesi gereken bir yer.

Montmartre
Yüz ifademden de anlayacağınız gibi yürüyerek çıkmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Çok yokuş çoook….

Ulaşımı:

Aynı adı taşıyan metro istasyonunda inip dilediğinizce vakit geçirebilirsiniz(ki bunu tavsiye ederim) ya da çok uğraşmayım ve yürümeyim diyorsanız da ;

Moulin Rogue önünden kalkan Les Petits Trains de Montmartre adlı gezi treniyle 6,5 Euroya  50dk süren tura katılabilirsiniz.

 

 

5-) Sacre Coeur Bazilikası

 

Sacre Coeur
Sacre Coeur

Kutsanmış Kalp anlamına gelen Sacre Coeur Bazilikası Montmartre’de yer alıyor.

1874 yılında gerçekleşen Fransa-Prusya Savaşı’nda hayatını kaybeden 58.000 kişinin anısına 1875-1914 yılları arasında inşa edilmiş.

Önündeki merdivenlere oturup soluklanmak ve şehir manzarasını izlemek için ideal bir yer.

 

Adres: 35 Rue du Chevalier de la Barre, 75018 Paris, Fransa

Ziyaret Saatleri: Bazilika 06.00-22.30

Giriş Ücreti: Bazilika girişi ücretsiz.

 

 

6-)Moulin Rouge

 

Moulin Rouge
Moulin Rouge

Burayı bilmeyen yoktur sanırım. Yetişkinlere yönelik eğlence gösterileri ile ünü tüm dünyaya yayılmış Moulin Rouge Kabaresi, Joseph Oller ve Charles Zidler tarafından 1889 yılında kurulmuş.

En düşük giriş ücreti 97euro‘dan başlıyor, yemekli olmasına ve gününe saatine göre farklılık gösteriyor. Aynı gün için bilet bulmak imkansız internetten almanız gerekiyor. Paris gece hayatı yazımda detaylara ve biletlere ulaşabilirsiniz.

Montmartre’den yürüyerek buraya çıkan sokaklardan inerseniz hem çok güzel butik pasteneler ve restoranlar görürsünüz hem de gerçek Fransızlar’ın yaşadığı yerleri…

Adres: 82 Boulevard de Clichy, 75018 Paris, Fransa

 

Online bilet satın almak ve güncel fiyatları görmek için resmi sitesine tıklayın.

 

 

7-) Şanzelize( Avenue des Champs-Élysées)

 

champ_elysees

Biz bu caddeyi hep Zafer Tagı’ndan başlayarak yürüdük. Önündeki metroda inip tüm Caddeyi baştan başa yürüyün (yokuş aşağı olduğu için daha kolay) aşağıda Concort Meydanı’nı göreceksiniz. Sonra Büyük Saray ve Küçük sarayın önünden de mutlaka geçmelisiniz…

Paris’in en ünlü ve lüks caddesi Şanzelize, XIV. Louis’nin bahçıvanı Andre Le Notre tarafından Tuileries Bahçesi’nin manzarasını genişletmek için 1667 yılında yaptırılmış.

Cadde ününü üzerinde bulunan lüks giyim mağazalarına, kafelere, restoranlara ve Zafer Takı’na borçlu. Bir de yılbaşı için giderseniz Yılbaşı Partisi bu caddede yapılıyor.

ZAFER TAGI

Akşam olduğunda da buraya yakın kentin en popüler gece hayatının bulunduğu mekanlardan olan Rue Oberkampf’da eğlenmeyi de ihmal etmeyin.

Charles de Gaulle Meydanı üzerindeki Zafer Takı’nın inşa süreci, 1806’da Napolyon Bonapart tarafından başlatılmış ve Louis Philippe’in ülkeyi yönettiği 1836 yılında tamamlanmış.

 

 

😎 Paris Opera Binası (Opera Garnier)

 

Paris opera

Paris’in ikonlarından biri daha olan Opera binası XIV. Louis’ nin emriyle 1669 yılında kurulmuş.

Binada biri çağdaş, diğeri klasik mimariye sahip iki ana salon bulunuyor. Günümüzde ağırlıklı olarak opera ve bale performansları sergilenmeye devam ediyor.

Dış cephesi birçok filme de konu olan bu binanın önünde fotoğraf çektirmeden dönmeyin!

Adres: 8 Rue Scribe, 75009 Paris, Fransa

 

 

9-)Lüksemburg Bahçesi

 

Luxembourg garden

Ülkenin en güzel saraylarından birisi olarak gösterilen Lüksemburg Sarayı, IV. Henri’nin eşi Marie de Medici için Floransa’daki Palazzo Pitti örnek alınarak 1615-1645 yılları arasında inşa edilmiş.

lüx bahçe

Günümüzde Fransa Senatosu’na ev sahipliği yapan sarayın en dikkat çeken yerini, 25 hektarlık alanı kaplayan Lüksemburg Bahçeleri oluşturuyor. Tam ortasında sekizgen biçimli bir yapay gölün bulunduğu bahçe, Floransa tarzında tasarlanmış.

Medici Çeşmesi çevresinde piknik yapıp dinlenen, yeşilliğin tadını çıkaran Fransızlar’a siz de eşlik edebilirsiniz…

Adres: 75006 Paris, Fransa

Giriş: Ücretsiz

 

 

10-)Place de la Concorde

 

concorde

Şanzelize Caddesi’nin sonunda karşınıza çıkan Paris’in en ünlü meydanı. Bu meydanda  Fransız Kral Louis XVI, Marie Antoinette ve diğer birçok kişi giyotin ile idam edilmişler.

Sekiz hektarlık bir alan üzerine kurulu meydanın dört bir tarafında Fransa’nın Bordeaux, Brest, Lille, Nantes, Rouen, Strasbourg ve Marsilya şehirlerini temsil eden heykeller bulunuyor mutlaka inceleyin.

 

 

11-) Disneyland

 

Disneyland-Paris

Şehir merkezinden 32 kilometre uzakta yer alan Disneyland, 2 bin hektarlık alan üzerine 1992 yılında kurulmuş. Park, Disneyland Park ve Walt Disney Studios Park olmak üzere 2 ana bölümden oluşuyor.

 

  • Disneyland Park kısmında her yaş grubundan bireye hitap eden Main Street USA, Frontierland, Adventureland, Fantasyland ve Discoveryland bölümleri bulunuyor.
  • Diğer kısımda ise ünlü sinema ve televizyon şovlarına ait tematik alanlar ilgi çekiyor.

Disneyland-Paris

Burası için tam bir gün ayırmak gerekiyor. Bilet fiyatları girilen parklara göre çeşitlilik gösteriyor.

 

2018 Disneyland Fiyatları Şöyle;

  • Disneyland Paris Mini Ticket

Tek park 49 euro – İki park 69 euro

  • Disneyland Paris Magic Ticket

Tek park 63 euro – İki park 83 euro

  • Disneyland Paris Super Magic Plus Ticket

Tek park 79 euro – İki park 99 euro

 

Online bilet satın almak ve güncel fiyatları görmek için resmi sitesine tıklayın.

 

10-)Versay Sarayı

 

versay

Paris’in 20 kilometre uzakta olan Versay Sarayı, ilk olarak XIII. Louis döneminde küçük bir av köşkü olarak inşa edilmiş.

XIV. Louis zamanında ise 20.000 kişinin aynı anda barınabileceği şekilde genişletilmiş .

Zenginliğin ve gücün simgesi olan Fransız Barok-Klasik mimari karışımı tarihi yapının Aynalı Salon, Salon de Venus ve Salon d’Apollon gibi bölümleri sonradan müze haline getirilerek ziyarete açılmış.

 

Adres: Place d’Armes, 78000 Versailles, Fransa

Ziyaret Saatleri: 09.00-17.30

Giriş Ücreti: 18 Euro

 

Online bilet satın almak ve güncel fiyatları görmek için resmi sitesine tıklayın.

 

 

 

11-) Paris Yer Altı Mezarları (Catacombs of Paris)

 

paris-yeralti-mezarliklar
Bence ürkütücü…

1785 yılında yapılan Paris’ in ilginç noktalarından biri burası. Kilometrelerce uzunluktaki eski taş ocaklarının koridorlarına getirilen iskeletler, yeni yerlerine enstalasyon mantığıyla yerleştirilmiş. Böylece ortaya sanat galerisi görünümlü, günümüzde 2 kilometrelik bölümü gezilebilen bu yer çıkmış.

 

Adres: 1 Avenue du Colonel Henri Rol-Tanguy, 75014 Paris, Fransa

Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç her gün 10.00-20.00

Giriş Ücreti: 13 Euro

 

Online bilet satın almak ve güncel fiyatları görmek için resmi sitesine tıklayın.

 

 

12-) La Defense

 

La Defense

Paris’in Manhattan’ı desek doğru olur sanırım. Gökdelenlerle dolu yeni yerleşim bölgesi. Otelimiz buraya yakın olduğu için keşfetme şansımız oldu. Metroyla şehir merkezinden 10 dk da gelmek mümkün.

La Defense durağında indiğinizde büyük bir alışveriş merkezi çıkacak karşınıza, buradan çeşit çeşit makaronlar, Fransız peynir ve şarapları, dekoratif ev eşyaları gibi ürünleri en uygun fiyata bulabilirsiniz. Eşyaları taşımamak için gezi sonunda yapmanızda fayda var tabii…  🙂

 

 

13-) Paris Tekne Turu

 

boat tour

Kesinlikle ama kesinlikle yapmalısınız! Saray ve katedralleri görmediğiniz açılardan görebileceğiniz çok keyifli bir yolculuk…

En iyi Tekne Tur firmaları; Bateaux MouchesBateaux Parisiens ve Batobus.

Biz Bateaux Mouches turunu kullandık. Bir tur yaklaşık 1 saat 15 dk sürüyor. Turlar nisan-eylül arasındaki dönemde sabah 10.15’ten akşam 22.30’a kadar devam ediyor. Bu aylar arasında tekneler her 20 dakikada bir kalkıyor. Ekim ile mart arasında ise tur tekneleri 11.00-21.00 saatleri arasında çalışıyor. Bu aylar arasında tekneler her 45 dakikada bir kalkıyor.

Ücreti: 13,5 Euro

 

 

Le Marais

 

paris

Fransız Devrimi’ nin izlerini taşıyan, galeri, kafe, pastane ve restoran barındıran birçok binaya sahip, şehrin tarihi bir semti burası. Bu bölgenin Arnavut kaldırımlı sokaklarında yürümek, bir orta çağ Paris’ inde yürüyüş yapmak gibi… Bu semt kesinlikle bir kahve molasını hakkediyor.

 

 

Pantheon

 

pantheon

Adından da anlaşılacağı gibi, Roma’daki Pantheon’dan, özellikle de ön kısmından esinlenilmiş yapılırken.

Günümüzde şehrin ünlülerinin mezarlarına ev sahipliği yapan bir anıt olsa da daha önceden kilise olarak kullanılmış. Yapı, 1744 yılında XV. Louis tarafından Azize Genevieve’e ithafen yaptırılmış. Neoklasizm tarzında inşa edilmiş

Adres: Place du Pantheon, Paris

Metro: “Jussieu”, “Cardinal Lemoine” metro durakları ya da “Luxembourg” RER durağı üzerinden yapıya ulaşabilirsiniz.

Giriş Ücreti: 8€

Ziyaret Bilgileri:10.00-18.00 (1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Ocak tarihlerinde ziyarete kapalıdır.)

 

 

Paris’te en iyi nerede,ne yenir????

 

pariste-ne-yenir-7

Paris’te yemeden dönmemeniz gereken yiyecekler ve mutlaka uğramanız gereken restoranlar… Devamı için tıklayın….

 

Paris Gece Hayatı

 

lido show
Lido Show

Gece hayatı dendiğinde akla gelen ilk bölge…. Devamı için tıklayın….

 

İLGİLİ YAZILAR


soupe à l'oignon
PARİS’TE NEREDE, NE YENİR? KAÇIRILMAYACAK LEZZETLER
Quenn Club
PARİS GECE HAYATI
eifel
PARİS GEZİ REHBERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir