El Hamra Sarayı

Endülüs’ün En Son Düşen Kalesi GRANADA GEZİ REHBERİ

El Hamra Sarayıyla ünlü şehir Granada, Endülüs’ün En Son Düşen Kalesi…

İstanbul-Malaga uçuşumuzun ardından önce Sevilla’da 2 gece, sonra yol üstü ve mutlaka uğranması gereken Cordoba’da 3-4 saat geçirdikten sonra akşamüzeri Granada’ya varıyoruz. İlk Önce Şehir merkezine yakın yerleri gezdikten sonra (aşağıda bahsedeceğim gezilecek yerlerde),ertesi günün erken saatlerini de El Hamra Sarayına gidip, gün batımını Albayzin (Albaicin) ve Sacramonte Tepeleri ‘ne ayırıyoruz. Sonraki durağımız Valencia olacak…

Granada yeni şehir sokakları
Granada yeni şehir sokakları

Granada için 1 gece 2 gün yeterli.

 

Granada Gezilecek yerler

 

1-) El Hamra Sarayı

 

El Hamra Sarayı
El Hamra Sarayı

Güney İspanya‘da Endülüs turu yapanların olmazsa olmaz duraklarından biri de Endülüs’ün En Son Düşen Kalesi Granada‘dır. Granada denince de akla ilk olarak meşhur El Hamra Sarayı gelir. Dışarıdan bakıldığında çok ihtişamlı görünmese de, asıl ihtişamı sarayın içine girdiğinizde göreceksiniz.

El Hamra Sarayı
El Hamra Sarayı

Saray dört bölümden oluşuyor.Bunlar; En büyük kısmı olan Nazari Sarayı, Generalife adlı yazlık sarayı ,içinde yaklaşık 2 bin kişinin yaşadığı Al Kazaba ve son olarak da 5. Carlos’un Hristiyan fethini göstermek için sarayın bahçesine yaptırdığı 5. Carlos Sarayı.

Elhamra

El Hamra Arapça kırmızı demek. Gün batımında sarayın dış kısmı kızıl bir hal alıyor bir de burayı yaptıran kişinin sakalları kızıl olması sebebiyle bu ismi aldığı düşünülüyor.

Mimari tarzı: El Hamra Sarayı Arap mimarisinin Qalat Al-Hamra örneğinde yapılmıştır.

♦UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı tescili 1984 tarihinde yapılmış.

 

Adres: Calle Real de la Alhambra, s/n, 18009 Granada, İspanya

Ziyaret Saatleri:
Salı-Cumartesi: 09:00–18:00
Pazar : 09:00–15:30
Pazartesi : Kapalı

El Hamra Sarayı Giriş Ücreti:

Tüm Saray :14 Euro

Sadece Bahçeleri gezmek için: 7 Euro

Nasrid Gardens Gece Gezisi : 8 Euro

Telefon: +34 958 02 79 71

 

 

Önemli! : El Hamra Sarayı girişi çok kalabalık olduğu için özellikle yaz aylarında giderseniz biletinizi önceden internetten almanızı öneririm. Online biletlilere öncelik tanınıyor.

 

Burayı tıklayarak  resmi sitesinden hem bilet seçeneklerini görebilirsiniz, hem de isterseniz online satın alabilirsiniz.

 

Granada’daki satış noktalarından da (Carrefour, Corral Del Carbon önündeki satış standı) satın alabilirsiniz.

 

2-Albayzin (Albaicin) Tepesi

 

albaicin
Albaicin

Granada içinde bambaşka bir dünya Albaicin ve Sacramonte. Albayzin’de Arap hükümdarlıkları döneminde Müslümanlar, şimdilerde ise daha çok Yahudiler yaşıyor.

El Hamra’yı muhteşem manzarasıyla fotoğraflayacağınız yer burası!

Carmenes isimli yüksek duvarlı, ortasında ağaçlarla süslü avluları olan, sevimli beyaz evlerin ve dar sokakların küçücük meydanlarla kesiştiği ,geleneksel havayı tam anlamıyla içinize çekeceğiniz bir yer burası.

 

3-)Sacramonte Tepesi

 

Sacramonte
Sacramonte

Çingene Mahallesi olarak bilinen Sacromonte, adından da anlaşılabileceği gibi 18. Yüzyılda bölgeye gelen çingenelerin yaşadığı, daha doğrusu yaşamaya zorlandığı bir yer.

Bugün mağara ev olarak bilinen, duvarlarına bakırdan kap kapacak asılmış evlerle dolu ve son derece samimi bir bölge.

Sacramonte flamenko
Sacramonte’de Flamenko gösterileri mağaralarda yapılıyor.

Akşamları bu mağara evlerde Flamenko gösterileri düzenliyorlar. Karşılıklı tek sıra halinde taburelere yerleşip dansçıları izleme fırsatı bulabilirsiniz. Akşam yapacak daha iyi bir şeyiniz yoksa tercih edilebilir. Ben Sevilla’daki gösterileri tavsiye ederim.

Bu tepede yaşayan iki büyük çingene ailesinden biri olan Rocio ailesinin reisi Raymunda Rocio. Kendisi 1970’li yıllarda Zeki Müren ile de çalışmış artık gösterilere çok yaşlı olduğu için gelmiyormuş.

 

4-)Granada Katedrali

 

Granada Katedrali
Granada Katedrali

İspanya Rönesansı’nın en güzel örneklerinden Granada Katedrali tam şehir merkezinde yer alıyor.

Yapımı 1523 yılına kadar uzanan bu görkemli katedral Kraliçe 1. Isabella tarafından tamamı kraliçenin kendi şahsi bütçesiyle yapılmış.

Granada Katedrali
Granada Katedrali

Katedralin ilginç bir özelliği de üniversite eğitiminin kısıtlı olduğu yıllarda ,üniversite mezunu kişilerin soyadlarının duvara işlenmesi. Katedralin duvarlarında dönemin ileri gelen ailelerinin isimlerini ve armalarını da görmek mümkün.

Granada Katedrali içi

Not:

Burayı gezdikten sonra yan sokaklarında yemek molanızı verebilirsiniz. Oldukça lezzetli balık menüleri ve şarap seçenekleri var. Üstelik 19 Euro iki kişi !

 

5-)Corra Del Carbon

 

Corra Del Carbon
Corra Del Carbon

Yolda yürürken tesadüf gördüğümüz garip yer.
Mariana Pineda Caddesi’nde yer alan Corra Del Carbon yapımı 14. Yüzyıl Arap egemenliği dönemine uzanan tarihi bir kömür deposuymuş meğer.

Endülüs’de Katolik egemenliğinin ilk yıllarında önce tiyatro sonra da ev olarak kullanılmış ve bugün tamamen turizme açılmış.

Burayı turizme açmalarının sebebi de Granada’da en iyi korunmuş tarihi eserlerden birisi olmasıymış.

 

6-)La Alcaiceria (Arap Baharat Pazarı)

 

La Alcaiceria
La Alcaiceria

Nueva Meydanı ile Bib Rambla Meydanı arasındaki dar caddelerden oluşan, içinde giyimden takıya, baharatlardan hediyelik eşyalara kadar her türlü eşyayı bulabileceğiniz ama en önemlisi İspanya’da oryantal bir atmosfer yaşayabileceğiniz bir yer.

 

Granada’da Alışveriş

Şehirde alışveriş deyince ilk başta akla La Alcaiceira geliyor. Burası bir zamanlar ipek ticaretinin merkeziymiş. Burada birçok hediyelik eşya satan dükkan bulabilirsiniz.

 

Granada’ya Nasıl Gidilir?

 

yol

Şehre Türkiye’den direkt uçuş bulunmuyor. Aktarmalı uçuş yerine Malaga’ya direk uçup buradan Granada’ya geçilebilir.

Malaga Granada arası 125 km ve otomobille bir buçuk saat sürüyor.

Malaga Havalimanı ve Malaga otobüs terminalinden Granada’ya otobüs seferleri de var. Bu seferler yaklaşık 1 buçuk saat ile 2 buçuk saat arasında değişiyor. Buradan otobüsle gitmek trene göre çok daha hızlı bir yöntem.Harita için tıklayın.

Önemli;

Sadece akşam 21:30’dan sonra Malaga’dan Granada’ya otobüs yok bilginize.

 

Bize göre;

Biz birçok gezimizde yaptığımız gibi en ekonomik yol olan Endülüs İspanya turu   (linke tıklayarak  tur fiyatlarına ulaşabilirsiniz.) satın aldık ve turun hiçbir ekstra tur seçeneğini almadan (ki bunlar turun kendisiyle neredeyse aynı para oluyor) sadece uçak, otel ve şehirler arası ulaşımını kullanarak kendimiz gezdik. Çok daha uygun ve çok daha özgür bir seçenek. Daha sonra bu yöntemleri daha detaylı anlatacağım.

 

İLGİLİ YAZILAR


Paella
Barselona’da en iyi nerede, ne yenir?
barcelona transportation
Barselona Ulaşım
Barselona Gece Hayatı
sagra de familia inside
Barselona 3 Günlük Gezi Planı
Barceloneta
İspanya’nın Kalbi BARSELONA GEZİ REHBERİ
El Carmen
Paella’nın Anavatanı VALENSİYA GEZİ REHBERİ
El Hamra Sarayı
Endülüs’ün Son Kalesi GRANADA GEZİ REHBERİ

 

 

La mezquita
Endülüs’ün İncisi CORDOBA GEZİ REHBERİ
Real Alcazar
Alcazar Sarayı Game of Thrones
Plaza De Espana
Endülüs’lü İSPANYA GEZİ REHBERİ
sagra de familia inside
Barselona 3 GÜNLÜK GEZİ PLANI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir