Barceloneta Sahil

İspanya’nın Kalbi BARSELONA GEZİ REHBERİ

Valensiya’dan yola çıktıktan yaklaşık 3saat 40 dk sonra ,akşam saatlerinde İspanya’ nın en çok turist çeken kenti Barselona’ya  ulaşıyoruz… Şehir planlamasının zirve yaptığı bu şehirde, hayranlıkla sokakları ve binaların yerleşimlerini izliyoruz otelimize giderken…

barcelona şehir planlaması
Barcelona şehir planlaması ,Katalan mühendis Ildefons Cerdà (Kendisi modern anlamda ‘şehirleşme – kentleşme’ kavramını kullanan ilk kişi olarak bilinir) tarafından 1850li yıllarda tasarlanmış.

San Cugat’taki otelimize (Hotel San Cugat çok iyi bir oteldi kesinlikle tavsiye ederim) eşyalarımızı bıraktıktan sonra doğru metroyla şehir merkezine… (Barselona ulaşım sayfasında detaylı anlatacağım,metroları oldukça karışık, tıklayın.)

 

Bizim Yöntemimiz;

 

Daha önceki yazılarımda da bahsettiği gibi eğer bir ülkeyi baştan başa gezeceksek tur satın alıp “uçak-konaklama ve şehirler arası ulaşımını” kullanıp ekstra turlarını almıyoruz.(Çünkü ekstra turlar satın aldığımız tur ile genelde aynı fiyat oluyor örneğin 400$ tur alıyorsanız 375$ daha ekstra tur ücreti istiyorlar 😮 ) Böylece max verim- keşif ve min gider ile turumuzu tamamlıyoruz 🙂  Endülüs İspanya turu   (linke tıklayarak  tur fiyatlarına ulaşabilirsiniz.)

Hayır ben harcamayalım demiyorum ,boşa vereceğimiz parayla bir tur daha yaparız diyorum 😉

Barcelona-Harita

 

3 günlük Barcelona gezimizde maksimum verim için çıkardığımız gezi rotamız için tıklayın. (Önce nereye gidilmeli, birbirine yakın olan yerler, mutlaka erken saatte gidilmesi gereken yerler neresi ?)

 

İşte mutlaka görmeniz gereken önem sırasına göre Barselona gezilecek yerler listesi….

 

Barselona Gezilecek Yerler

 

1-) Sagrada Familia Bazilikası

 

sagra de familia
Sagra de Familia

İlk gün akşam, ilk işimiz metroyla buraya gitmek oldu gece ışıklar altında gerçekten bir başka… Gündüz ve gece ayrı görülmesi gereken bir yer.

Sagra de Familia
Sagra de Familia

Sagrada Familia Bazilikası, Barselona’yı Barselona yapan ünlü mimar Antoni Gaudi’nin en büyük eseri.

Bazilikanın yapımı için önce Francisco de Paula de Villar y Lozano ile anlaşılmış. Ancak fikir ayrılıkları ortaya çıkınca, proje 1883 yılında Gaudi’ye devredilmiş ve tramvay kazası sonucu yaşamını yitirdiği 1926 yılına kadar yapıya hayatını adamış ama hala inşası tamamlanamamış ve bitmeyen kilise diye ün salmış. 2030 yılında tamamlanacağı tahmin ediliyor.

sagra de familia inside
Sagra de Familia

 

Yapıyı gezerken; Büyük Çile Kapısı, İsa’nın Doğum Cephesi, Mezar Odası, Çan Kuleleri, Sarmal Merdivenler kısımlarını özellikle incelemelisiniz.

sagra de familia steps
Dan Brown’un Başlangıç kitabına kapak da olan meşhur sarmal merdivenler

 

Adres: Carrer de Mallorca, 401, 08013 Barcelona

Yol tarifi için tıklayın.

Ziyaret Saatleri: 09.00-18.00

Giriş Ücreti: 15 Euro

22 Euro (Rehberli Tur)

Kuleler için farklı bilet seçenekleri de mevcut. Burayı tıklayarak  resmi sitesinden hem bilet seçeneklerini görebilirsiniz, hem de isterseniz online satın alabilirsiniz.

 

Evet girişi pahalı çünkü yapının inşası şuan sadece bu paralarla ve bağışlarla devam ediyor.

 

 

2-)Park Güell

 

park guell

Antoni Gaudi tarafından doğadan ilham alınarak tasarlanmış. Gaudi doğada olduğu gibi keskin köşeler yerine yuvarlak hatlar tercih etmiş.

 

Proje aslında 20. yy başlarında Barselona’ nın önde gelen iş adamlarından Eusebio Güell’in isteğiyle Katalan modernizmini ve ihtişamını yansıtması için yapımına başlanmış.Sitede 60 ev inşa edilecekmiş. Ancak başlangıcından itibaren geçen 14 yılda sadece 2 ev tamamlanınca, proje parka dönüştürülmüş ve 1922’de halka açılmış.

park guell
Masaldan fırlamış evler…

Park Güell sadece iki evin bulunduğu kısımdan ibaret değil tabii ki. Parkın tamamını gezmeden ayrılmayın. Evlerin dışındaki yerler ücretsiz.

park guell
Parkın içinde gezebileceğiniz alanlar ücretsiz.

 

Önemli!

Evlerin olduğu kısma girmek ücretli ve sabah erken saatlerde gitmezseniz giriş için rezervasyon veriyorlar çünkü belli sayıda kişi alabiliyorlar. Örneğin  13:00 de gitseniz bile aldığınız biletin giriş saati 17:00 olabilir. Erken gitmekte fayda var.

 

Adres: Carrer d’Olot, 08024 Barcelona

Yol tarifi için tıklayın.

(En yakın metro istasyonu Lesseps durağı)

Ziyaret Saatleri: 08.00-21.30

Giriş Ücreti: 7 Euro

 

 

3-) Casa Mila (La Pedrera)

 

Casa Mila
Casa Mila

Sagrada Familia’dan sonra Gaudi’nin en değerli 2. eseri . 1906-1912 yılları arasında yapımı gerçekleştirilen konut, ünlü mimar tarafından dönemin önemli iş adamlarından Pere Mila için tasarlanmış. (Casa İspanyolca ‘da ev demek)

 

Ön cephesinde Gaudi, dalgalı bir deniz ile içerisinde salınan yosunların görüntüsünü yansıtmak istemiş fakat yerel halk taş ocağı anlamına gelen La Pedrera ismini vermiş bu yapıya.

CasaMilaStairs

Dışı kadar içi de görülmeye değer bi yapı. Dan Brown ‘un Başlangıç kitabında da oldukça yer verilen meşhur bir yer aynı zamanda.

Katalonya Meydanı’nından yukarı doğru yürürseniz yolunuzun üstünde ünlü markaların mağazalarını , Gaudinin ünlü eseri Casa Batllo’yu görme fırsatı bularak ,tam karşınızda Casa Mila’yı bulacaksınız.

 

Adres: Carrer de Provença, 261-265, 08008 Barcelona

Yol tarifi için tıklayın.

Ziyaret Saatleri: 09.00-20.00

Giriş Ücreti: 20,50 Euro

 

 

4-)La Rambla Caddesi

 

La Rambla
La Rambla Caddesi

Katalunya Meydanı’ndan limana uzanan ışıl ışıl muhteşem bir cadde. Barselona’nın merkezi diyebiliriz buraya. Limana doğru giderken sol ara sokaklara girdiğinizde bir anda kendinizi ünlü Gotik Bölgesi’nde bulacağınız, limana kadar ilerlediğinizde güzel balık restoranlarına ulaşacağınız ,Barselona’nın en merkezi yeri.

Tüm cadde boyunca mağazalar, hediyelik eşya dükkanları ve çeşitli kafe-restoranlar sizi bekliyor olacak.

la rambla
La Rambla’ dan sola döndüğümüzde Gotik Bölgesi’ne giden cadde

 

Caddeye kenti çevreleyen dağlardan gelen yağmur sularının denize aktığı bir dere yatağının üzerine kurulduğu için LA Rambla adı verilmiş.

 

 

 

5-) Camp Nou Stadyumu & Barcelona FC Müzesi

 

camp nou

 Barcelona Futbol Kulübü’nün maçlarını oynadığı görkemli Camp Nou Stadyumu ve Barcelona FC Müzesi. Futbol tutkunlarının mutlaka uğraması gereken ikonik bir yapı.

Camp Nou
Camp Nou

Stadyum, 1957 yılında inşa edilmiş ve 100.000 kapasiteli. Avrupa’nın en büyük stadyumu, dünyanın ise en büyük 11.stadyumu unvanına da sahip.

 

Adres: Carrer de Aritides Maillol, 12, 08028 Barcelona

Yol tarifi için tıklayın.

Ziyaret Saatleri: 09.30-19.30

Giriş Ücreti: 25 Euro

 

 

6-)Casa Batllo

 

Casa Batllo
Casa Batllo

 

Gaudi’nin bir başka eseri Kemiklerin evi anlamına gelen Casa Batllo.

Casa Batllo
Casa Batllo

Joseph adında zengin bir adam, Gaudi’ den kimsede olmayan güzel bir ev yapmasını istemiş ve ortaya gerçekten sıra dışı bir yapı çıkmış. Hikaye sıra dışı değil ama ev gerçekten görülmeye değer…

 

casa batllo
Casa batllo

Adres: Passeig de Gracia, 43, 08007, Barcelona

Yol tarifi için tıklayın.

Ziyaret Saatleri: 09.00-21.00

Giriş Ücreti: 23,50 Euro

 

 

7-)Barselona Katedrali

 

Barselona Katedrali
Barselona Katedrali

La Rambla’dan liman yönünde giderken sola döndükten sonra Gotik Bölgesinin sokaklarında birden karşımıza çıkan görkemli yapı.Gecesiyle gündüzü kesinlikle ayrı görülmesi gereken bir yer burası.

barcelona cathedral
Barselona Katedrali gece bir başka

Sadece meydandan ön cephesine bakmayın mutlaka arka tarafına geçin, kendinizi orta çağ film setinde gibi hissedeceksiniz…

Barcelona Katedrali
Barcelona Katedrali arka sokakları

Zamanında sırasıyla Roma tapınağının, Vizigot bazilikasının ve son olarak bir caminin bulunduğu yerde yükseliyor bu katedral günümüzde.

Tasarımı Fransız Mimar Charles Walters’ın 1408 tarihli planlarına sadık kalınarak yapılan katedral, 14. yüzyılda II. Jaume’nin emriyle inşa edilmeye başlanmış.

 

Adres: Plaça de la Seu, 08002, Barcelona

 Yol tarifi için tıklayın.

Ziyaret Saatleri: 08.00-19.30

Giriş ücreti:7Euro

Katedrale ücretsiz olarak girebileceğiniz saatler ; Hafta içi her gün 08:00-12:45 ve 17:45-19:30 arası 

 

 

8-)Santa Maria del Mar Bazilikası

 

Santa Maria del Mar
Santa Maria del Mar

Dışardan bakıldığında oldukça sade görünen fakat içine girince kesinlikle hayran kalınacak bir yer burası.

Santa Maria del Mar
Santa Maria del Mar bu güne kadar gördüğüm en görkemli yapılardan biri. Kesinlikle içini görmelisiniz.

1329-1384 yılları arasında La Ribera’nın sakinlerinin desteğiyle inşa edilmiş. Tamamı Katalan Gotik tarza sahip şehirdeki tek yapı olma unvanını taşıyor aynı zamanda.

Santa Maria del Mar
Santa Maria del Mar

 

Adres: Plaça de Santa Maria, 08003, Barcelona

Yol tarifi için tıklayın.

Ziyaret Saatleri: 13.00-17.00

Giriş Ücreti:10 Euro

 Not: Bazilikanın karşısında iki tane kafe-restoran var, akşam bir şeyler atıştırmak için bence Barcelona’nın en keyifli yerlerinden biri… Barselona’da ne yenir yazımda detaylı anlatacağım.

 

 

9-)Barri Gotic (Gothic Quarter)

 

Barri Gotic
Barri Gotic

Kentin kalbi ve aynı zamanda tarihinin başladığı yer olan Gotik Mahallesi… Şehrin en hareketli noktalarından biri hatta en hareketlisi! Çoğu yapı, Katalonya’nın denizcilikteki en güçlü zamanı olarak anılan 11. ila 16. yüzyıllar arasında kalma.

Kesinlikle gece loş ışıkların altında görmeniz gereken bir yer ,garip ve gizemli bir havası var.

Resimde görünen yer Barcelona Katedrali’nin hemen arkasında bir ara sokak.

 

 

10-)Parc de La Ciutadella

 

 

 

Parc de La Ciutadella
Font de la Cascada

Gotik bölgesinden plajlara giderken yolumuzun üstünde dinlendiğimiz Barselona’nın en güzel ve turistik parkı. Çimlere uzanarak dinleneceğiniz,piknik yapabileceğiniz,bisiklet turlarına katılabileceğiniz yeşiller içerisinde bir vaha gibi bir yer burası…

Parc de La Ciutadella
Parc de La Ciutadella

Font de la Cascada çeşmesi inanılmaz huzur veren bir dinlenme noktası,karşısında bir kahve molası verip uzun uzun izledik, sadece onu görmek için bile gidilmeli.

Triomf
Parkın girişindeki Triomf Kemeri

Adres: Passeig de Picasso, 21, 08003 Barcelona, İspanya

Yol tarifi için tıklayın.

Giriş ücreti: Ücretsiz

 

 

11-)Barselona Picasso Müzesi

 

Barselona Picasso Müzesi
Barselona Picasso Müzesi

İspanyol sanatçı hayattayken adına açılan ilk müze olma özelliğini taşıyan Barselona Picasso Müzesi, koleksiyonunda 3.500’den fazla eser barındırıyor. 1963 yılında kapılarını ziyarete açan kültürel tesis, bu sayede aynı zamanda Paris’teki müze ile Picasso’nun en çok eserini barındıran müze unvanını paylaşıyor.

Adres: Carrer Montcada, 15-23, 08003, Barcelona

Yol tarifi için tıklayın.

Ziyaret Saatleri: 09.00-19.00 (Yılbaşında kapalı)

Giriş Ücreti: 11 Euro

 

 

12-) Barceloneta

 

Barceloneta Sahil
Barceloneta Sahil

Barselona’nın farklı bir yüzü ,plaj kısmı. Ağırlıklı olarak kentin düşük gelirli nüfusunun yaşamakta olduğu semtin Mercado de Barceloneta isimli halk pazarının kurulduğu iç kesiminde küçük kafeler ve tapas barları, sahil kesiminde de çok şirin balıkçı restoranları bulunuyor.

Barceloneta
Barceloneta

Marina kısmı oldukça lüks ,ihtişamlı gökdelenler ve kasinolar dikkat çekiyor.

Poble Espanyol ‘a giden Montjuic Tepesi’ne ulaşım sağlayan tarihi teleferik de buradan kalkıyor.

 

 

13-)Poble Espanyol

 

Poble Espanyol
Poble Espanyol

Montjuic Tepesi’nde bulunan,açık hava müzesi olarak halka açılan köy, Katalan Mimar Josep Puig i Cadafalch tarafından EXPO 1929 için tasarlanmış.

42.000 metrekarelik alanı kaplayan Poble Espanyol’de farklı bölgelere özgü 116 yapı bulunuyor. Bu  farklı yapılarla ülke kültürünün ve yaşam tarzının ziyaretçilere aktarılması amaçlanmış.

Poble Espanyol
Poble Espanyol Genel Görünüm

 

Farklı mimari tarzların bir arada görülebileceği tek yer olan bu köyde sanat atölyeleri, kafeler, restoranlar ve bir Flamenko kulübü yer alıyor.

Adres: Av. de Francesc Ferrer i Guardia, 13, 08038, Barcelona

Yol tarifi için tıklayın.

Ziyaret Saatleri: 09.00- 20.00

Giriş Ücreti: 14 Euro

 

 

14-)Tibidabo

 

Tibidabo
Tibidabo

Şehrin neredeyse her yerinden görülen, yapımına 1902 yılında başlanan ve Modernist-Neo Gotik tarzları harmanlanarak 60 yılda tamamlanan görkemli Kutsal Yürek Kilisesi’nin bulunduğu,512 metre yüksekliğe sahip Tibidabo Tepesi, Collserola Dağları’nın en yüksek kısmını oluşturuyor.

Tepeye ulaşmak için füniküleri kullanabilir veya Katalonya Meydanı’ndan kalkan Tibi Bus’a binebilirsiniz.

Yol tarifi için tıklayın.

 

15-)Katalan Ulusal Sanat Müzesi (MNAC)

 

MNAC

Yılbaşı kutlamalarının yapıldığı İspanyol Meydanı’na tepeden bakan , hemen önünde inanılmaz su gösterileri olan görkemli yapı.

Montjuïc
Yılbaşı gecesi çektiğim su gösterisi-Montjuïc’in Sihirli Çeşmesi

EXPO 1929’un hemen öncesinde ziyarete açılmış. O dönem Katalonya pavilyonu olarak ziyaretçi kabul eden yapı, günümüzde özerk bölgenin en önemli ve zengin karma sanat müzesi haline gelmiş.

 

Montjuïc

Buradan tüm şehri görmek mümkün, harika manzarası için bile çıkılır.

Adres: Palau Nacional, Parc de Montjuic, 08038 Barcelona

Yol tarifi için tıklayın.

Ziyaret Saatleri: 10.00-20.00

Giriş Ücreti: 12 Euro

 

 

Barselona’da En İyi Nerede , Ne Yenir?

 

Paella
Paella

İspanya’ya gidipte tatmadan dönmemeniz gereken lezzetler var , bunlardan biri kuşkusuz Paella ama Barselona’da en iyi Paella nerede yenir derseniz, Barselona’da En İyi Nerede , Ne Yenir? yazısına tıklayarak detaylarına ulaşabilirsiniz.

 

 

Barselona Ulaşım

 

barcelona transportation
Tarihi Tamvay

Barselona şehir içi ulaşımı biraz karışık özellikle bilet alma sistemi. Detaylarıyla anlattığım Barselona Ulaşım yazısına tıklayarak detaylara ulaşabilirsiniz.

 

 

Barselona Gece Hayatı

 


Dünya’nın önde gelen eğlence merkezlerinden biri desek Barselona için hiç de yanlış olmaz sanırım. Oraya kadar gidip çok sakin bir şehirmiş diye düşünüp geri dönebilirsiniz de . Önemli olan nereye gideceğinizi bilmek , İşte o yerleri anlattığım Barselona Gece Hayatı yazısı…

 

İLGİLİ YAZILAR


Paella
Barselona’da en iyi nerede, ne yenir?
barcelona transportation
Barselona Ulaşım
Barselona Gece Hayatı
sagra de familia inside
Barselona 3 Günlük Gezi Planı
Barceloneta
İspanya’nın Kalbi BARSELONA GEZİ REHBERİ
El Carmen
Paella’nın Anavatanı VALENSİYA GEZİ REHBERİ
El Hamra Sarayı
Endülüs’ün Son Kalesi GRANADA GEZİ REHBERİ

 

 

La mezquita
Endülüs’ün İncisi CORDOBA GEZİ REHBERİ
Real Alcazar
Alcazar Sarayı Game of Thrones
Plaza De Espana
Endülüs’lü İSPANYA GEZİ REHBERİ
sagra de familia inside
Barselona 3 GÜNLÜK GEZİ PLANI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir