El Carmen

Paella’nın Anavatanı VALENSİYA GEZİ REHBERİ

Valencia, İspanyollar’ın dünyaca ünlü yemekleri Paella ‘nın doğduğu şehir.Her köşesi palmiyelerle kaplı,içinizin huzurla dolduğu, kışın bile güneşin içinizi ısıttığı tam bir Akdeniz şehri burası…

İspanya’nın Madrid ve Barcelona’dan sonra en büyük üçüncü şehri Valencia, ancak yerleşim yeri olarak en eskisi ve turizmin merkezlerinden biri.

Kısaca tarihine gelirsek; Bu şehirde de sıralama değişmemiş Önce Romalılar sonra Araplar ve daha sonra da Hristiyan egemenliğinde yönetilmiş…

Bir günlük Gezi Planı;

Biz bir günlüğüne gittiğimiz için gezi planı olarak sabahtan gezilecek yerlerde ilk 3‘ü gezdik, öğleden sonra’nın tamamını geri kalan 4 ve 5 ‘e ayırdık… Gayet verimli bir gezi oldu, akşam olunca da son durağımız olan Barcelona’ya doğru yola çıktık.

Valensiya Gezilecek Yerler

 

1-Valencia Cathedral (Valensiya Katedrali)

 

valensiya kathedrali
Valensiya Kathedrali

Valensiya Katedrali El Carmen adındaki eski şehrin merkezinde Plaza de la Virgin Meydanında yer alıyor.

Diğer Endülüs şehirlerinde de gördüğümüz gibi bu katedral de başta 13.yy’da Endülüslü Araplar tarafından cami olarak bir Roma tapınağı üzerine inşa edilmiş. Şehir Hristiyan egemenliğine geçince 1425 yılında kiliseye çevrilmiş.

valensiya kathedrali

Katedralin 3 ana kapısının bir özelliği var ,3 kapıda farklı mimari tarzda yapılmış.

Puerta de los Apostoles;Gotik

Puerta de los Hierros ;Barok

Puerta del Palau ise Romanesk

valensiya kathedrali

Dış mimarisi tam bir görsel şölen; barok, Romanesk ve gotik gibi çeşitli mimari tarzları kapsayan etkileyici bir yapı burası.

Adres:  Plaça de l’Almoina, s/n, 46003 València, İspanya

Yol tarifi için tıklayın.

Ziyaret Saatleri: Pazartesi-Cumartesi:  10:00 – 17:30 (Yazın 18:30)

Pazar                          :   Kapalı

Giriş Ücreti : 7 Euro

2- Palace of the Marques de Dos Aguas

 

Palace of the Marques de Dos Aguas
Palace of the Marques de Dos Aguas

15.yy sonunda yapımına başlanan, 1740 yılında tamamlanan Palace of the Marques de Dos Aguas, rokoko, neo-klasik ve oryantal unsurları birleştiren çok süslü bir saray. Dış cephesi öyle süslü ki yerel halk kremalı pastaya benzetiyormuş:)

Palace of the Marques de Dos Aguas

Günümüzde tamamen restore edilen bu saray özgün mobilyaları ve dekorasyonlarının çoğunu koruyan Valensiya’nın en gözde mekanlarından birisi olarak González Martí Ulusal Seramik ve Zenginlik Sanatları Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. İçine girmeseniz de önünde mutlaka fotoğraf çektirin.

Ziyaret saati: Salı-Pazar: 10:00-18:00

Pazartesi  : Kapalı

Giriş Ücreti: 2.40 €

 

3- Torres de Serranos

 

Torres de Serranos
Torres de Serranos

12 adet kapıdan oluşan Torres de Serranos kulesinin asıl görevi şehri herhangi bir kuşatmadan korumak olsa da tarihte de genel olarak kutlamalar için kullanılmış.

Günümüzde de eğlencenin merkezi. Katedralin hemen arkasında bulunuyor.

 

4- City of Arts and Sciences(Bilim ve Sanat Şehri)

 

City of Arts and Sciences
City of Arts and Sciences

Modern mimarinin en güzel örneklerinden biri City of Arts and Sciences (Bilim ve Sanat Şehri); altı adet devasa yapının birleşiminden oluşuyor.

Turuel Nehri’nin defalarca taşmasından dolayı bu bölgeyi ıslah edip muhteşem bir mühendislik karikası haline getirmişler.

Bu altı yapı bir bütün olarak düşünüldüğünde bir balina görünümü ortaya çıkıyor.  1996 yılında Valencialı mimar Santiago Calatrava tarafından planlanan bilim ve sanat merkezi;

Palau De Les Arts Reina Sofia (opera binası), Hemisferic (sinema salonu), Agora (etkinlik merkezi), Umbracle (botanik bahçe) ve Oceanografic (Avrupa’nın en büyük akvaryumu) adı verilen altı farklı yapıyı bir araya getiriyor.

5- Turia Bahçeleri

 

Jardins del Turia
Jardins del Turia

City of Arts and Sciences‘in hemen yanında yer alan Jardins del Turia (Turia Bahçeleri) Valencia’nin yaşadığı büyük yıkımın bir cennete dönüşmesi aslında.

Turuel, Cuenca ve Valencia bölgelerinden geçerek Akdeniz’e dökülen Turia Nehri taşarak 1975 yılında 81 kişinin öldüğü büyük bir felakete sebep olmuş. 5800‘ün üzerinde evin yıkılması ile birlikte Valencia’ya ciddi oranda maddi zarar da veren bu afetten sonra İspanya hükumeti böyle bir durumun tekrar yaşanmaması adına nehrin geçtiği güzergahı değiştirmeye karar vermiş.

Nehrin eskiden aktığı bölüm ise günümüzde insanların bisiklete binebileceği, yürüyüş yapabilecekleri ve dinlenebilecekleri büyük bir park haline getirilmiş.

 

6- Llotja de la Seda La Lonja

 

Llotja de la Seda La Lonja
Llotja de la Seda La Lonja

Llotja de la Seda La Lonja, geç dönem gotik mimarinin başyapıtları arasında sayılıyor. 1482 ile 1548 yılları arasında inşa edilen yapı ipek borsası binası olarak kullanılmış.

Adres: Carrer de la Llotja, 2, 46001 València, İspanya

 

Alışveriş için El Carmen

 

El Carmen

Valencia’da alışveriş için El Carmen’de bulunan sayısız mağazaların arasında  kaybolabilirsiniz. Kıyafet ve dekoratif eşyaların bulunduğu birbirinden güzel mağazalar sizi bekliyor.

El Carmen
Valencia caddeleri

El yapımı seramik ve cam bardaklar, el boyaması yelpazeler burada en çok tercih edilen hediyelik eşyalar arasında.

 

Valencia’da En İyi  Nerede, Ne yenir?

 

Paella
En iyi Paella Valensiya’da yenir!

Bu güzel şehri gezip alışveriş yaptıktan sonra birbirinden güzel tatlara sahip yemeklerinden yemeden olmaz.  İspanyollar’ın dünyaca ünlü yemekleri Paella ‘nın doğduğu şehir burası tabii ki en iyi Paella’yı burada yiyeceksiniz.

canela

Canela Restoran önerebileceğim en iyi Paella yapanlardan biri, iki kişilik Paella 20 Euro . İçecekler ve yanına atıştırmalık bir şeylerle iki kişi 30 Euroya çıkabilirsiniz. 13 Euro’ya da paella var ama gerçek olanı deneyimlemek isterseniz, 20 Eurodan başlayanlar mükemmel.

Restaurante Canela Adres: Carrer de Quart, 49, 46001 València, İspanya

Yol tarifi için tıklayın.

 

Valencia gece hayatı

 

Movida

Valencia gece hayatının çok eğlenceli bir yapısı var. Farklı müzikleri, konsept barları, partileri ve movida adındaki farklı bir eğlence türüne sahip.

Movida Cuma akşam dışarı çıkılan ve Pazar sabahı da eve dönülen 2 günlük bir eğlence türü ama biz bir günlüğüne geldiğiniz için deneyimleyemedik. Sadece Valencia’ya gidecekseniz ve gezmekten çok eğlenme ön plandaysa cazip bir seçenek olabilir.

 

İLGİLİ YAZILAR


Paella
Barselona’da en iyi nerede, ne yenir?
barcelona transportation
Barselona Ulaşım
Barselona Gece Hayatı
sagra de familia inside
Barselona 3 Günlük Gezi Planı
Barceloneta
İspanya’nın Kalbi BARSELONA GEZİ REHBERİ
El Carmen
Paella’nın Anavatanı VALENSİYA GEZİ REHBERİ
El Hamra Sarayı
Endülüs’ün Son Kalesi GRANADA GEZİ REHBERİ

 

 

La mezquita
Endülüs’ün İncisi CORDOBA GEZİ REHBERİ
Real Alcazar
Alcazar Sarayı Game of Thrones
Plaza De Espana
Endülüs’lü İSPANYA GEZİ REHBERİ
sagra de familia inside
Barselona 3 GÜNLÜK GEZİ PLANI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir