FLORANSA ULAŞIM

Floransa’ya Uçakla ulaşmak mümkün fakat Türkiye’den direkt uçuş yok ,en yakın Pisa şehrindeki hava alanına gidebilirsiniz. Ama İtalya’ya gezmek için geldiyseniz Venedik‘te bulunan hava alanına inip kuzeyden güneye doğru inmenizi tavsiye ederim.(İtalya rotasını ayrıca yazacağım.)

Eğer çok vaktiniz yoksa Roma‘ya inip Floransa ve Pisa’ya trenle geçip güzel küçük bir tur yapabilirsiniz.

Şehir içi ulaşım

Şehir içi ulaşım oldukça kolay çünkü her yer birbirine çok yakın yürüyerek rahatlıkla gezebilirsiniz.

Yürümek istemeyenler için tramvay,otobüs seçenekleri ;

Tramvay:

Florance bus

Toplam 7,5 km uzunluğunda sadece bir tramvay hattı mevcut.  Santa Maria Novella tren istasyonu ile Floransa şehir merkezi (Scandicci son durak) arasında çalışıyor ve 05:00 – 00:30 arasında hizmet veriyor.

Otobüs:

Florance bus

Tramvay için kullandığınız bileti otobüs için de kullanabiliyorsunuz. 90 dk içinde aktarma ücretsiz. Günlük bilet bedeli 5 Euro, 3 günlük bilet 12 Euro.

Ben hiç uğraşmayım bineyim otobüs beni gezdirsin diyorsanız Hop On Hop Off turist otobüslerini tercih edebilirsiniz. Bir günlük bilet kişi başı 23 Euro. Güncel fiyat takibinitıklayarak kendi sitesinden yapabilirsiniz.

Hop On Hop Off Otobüsleri:

Florance bus

Şehirdeki otobüs turlarının başlangıç durağı Stazione di Santa Maria Novella Tren İstasyonu.  Otobüslerden hiç inmeden şehir genelini gezebileceğiniz gibi ,belirli duraklarda inip bölgeyi gezdikten sonra arkadan gelen otobüslerle de gezmeye kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Şehirler Arası ulaşım

fast train
IC Hızlı tren

Floransa’dan Pisa‘ya tren ile ulaşım seferlerine göre 50 dakika ile 1,5 saat arasında sürmektedir. Gün boyu çok fazla sayıda karşılıklı sefer bulunmaktadır.

Floransa ve Roma arasında Frecciarossa hızlı trenleri ile yolculuk yaklaşık 1,5 saat sürmektedir. Bölgesel trenler ile ulaşım ise 3,5 saat sürmektedir.

Floransa ve Milano arasıhızlı trenler ise yaklaşık 1 saat 40 dakika sürmektedir. Gün boyu karşılıklı bir çok sefer vardır.

Floransa ve Venedik arası tren ulaşımı hızlı trenler ile 2 saat 5 dakika sürmektedir. Gün boyu karşılıklı bir çok sefer vardır.

Not:

Intercity (IC ya da EC) adı verilen hızlı treni tercih ederseniz eğer normal trene göre bilet parasından ayrı olarak oldukça yüksek bir ücret ödersiniz.

 

 

İLGİLİ YAZILAR


venedik
VENEDİK GEZİ REHBERİ
floransa
FLORANSA GEZİ REHBERİ
portofino
Aşkı Bulduran Şehir PORTOFİNO…
Pisa
PİSA KULESİ
KOLEZYUM VE GLADYATÖRLERİ
Lüksün ve Işıltının Şehri MİLANO GEZİ REHBERİ
La Gatta Mangiona
ROMA’DA NEREDE NE YENİR?EN İYİLER!
suso
VENEDİK’TE EN İYİ NEREDE,NE YENİR?
trevi çeşmesi2
Aşk Çeşmesi
Florance bus
FLORANSA ULAŞIM

 

napoli
İTALYA GEZİ REHBERİ
Roma
ROMA GEZİ REHBERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir