napoli

İTALYA GEZİ REHBERİ

İlk defa yurt dışına çıkacaklar için kesinlikle en güzel rota… Bu rotayı gezdikten sonra dünyayı gezme isteğinizin kat be kat artacağına emin olabilirsiniz 🙂

 

italya harita
İtalya Turu Rotası

Ulaşım

Ülkeleri Baştan başa gezdiğimiz zamanlarda tur tercih ediyoruz. Birçok yazımda bahsettiğim gibi turla aynı fiyat olan ekstra turlarını satın almıyoruz, turun sadece uçak ,konaklama ve şehirler arası ulaşımından faydalanıyoruz. Bir de panoromik turları tabii… Böylece hem tursuz gitmenin özgürlüğünü yaşayıp, hem de uygun fiyata maksimum konfor sağlıyoruz… Biz 9 günlük baştan başa İtalya turuna katıldıktan sonra 5 günlük tursuz Roma gezisi planladık turlu da tursuz da başka keyifliydi. Güncel tur fiyatlarına göz gezdirmek isterseniz tıklayın.

Roma şehir içi ulaşımı :)
Roma şehir içi ulaşımı 🙂

 

Turla gitmek istemeyenler için başlangıç rotası  Venedik  dönüş Roma ya da tam tersi olmalı , Türkiye’den direkt uçuşlar her gün mevcut ve ara transferleri trenle kolaylıkla yapabilirsiniz.Güncel tren saatleri ve bilet fiyatları için tıklayın.

 

İtalya Gezilecek Yerler

 

1-) Venedik

 

venedik

Dünyanın en romantik şehri Venedik… Her biri birer sanat eseri olan küçük sevimli evlerin aralarından geçen kanalları , gondol sefası yapan aşıklarıyla her dönemin en ilgi çeken şehri olmuş. Venedik ve Floransa ve Roma’sız bir İtalya seyahati kesinlikle eksik kalır.

Detaylar için yazım ; 

VENEDİK GEZİ REHBERİ

VENEDİK’TE EN İYİ NEREDE,NE YENİR? tıklayınız.

 

 

2-)Verona

 

verona

Çocukluk kitaplarımızın kahramanı Pinokyo’nun şehri burası. Yağlı boya bir tablonun içerisinde yürüyormuşum hissi uyandırdı bu şehir bende… Dar, eski sokakları, hiç bozulmamış tarihi dokusu görülmeye değer .

Romeo-and-Juliet-in-Verona-Italy-Juliets
Romeo ve Juliet evi

Ünlü İngiliz edebiyatçı Shakespeare’in Romeo ve Juliet adlı eserinin geçtiği mekanlara ev sahipliği yapıyor aynı zamanda Verona. Her yıl binlerce turist akın ediyor Romeo ve Juliet evine…

 

verona

Arena’nın da bulunduğu  Piazza Bra (Ana Meydan) şehrin en büyük meydanı ve en hareketli noktası.

 

 

3-)Milano

 

Milano

 

Dünya modasının başkenti Milano… Işıl ışıl caddeleri , tasarımlarıyla göz dolduran mağazaları , kültür başkenti olmasa bile gezmeye değer tarihi yapıları, sanatsal etkinliklerin, konserlerin, sergilerin vazgeçilmez adresi, lüksün ve alışverişin buluştuğu bir şehir burası… Çok yakın olan Como Gölü’ne uğramadan ayrılmayın!

Detaylar için yazım ; 

Lüksün ve Işıltının Şehri MİLANO GEZİ REHBERİ  ‘ni tıklayınız.

 

 

4-)Cenova

 

genova

Yani yol üstü diye uğradık da pek de bir şey yok, bence Cenova merkeze gitmeseniz de olur. O yüzden burayla ilgili detaylı yazı yazmadım. Ama oraya çok yakın olan Portofino’yu aslaaa geçmeyin. Tek kelimeyle muhteşem.

 

 

5-)Portofino

 

portofino

 

Portofino, kuzeybatı İtalya’da Ligurya bölgesinde Cenova ili’ne bağlı doğa harikası bir balıkçı koyu… Aslında balıkçı koyuymuş artık o kadar ünlü bir yer ki, İtalya ’nın en sosyetik ve lüks tatil beldelerinden biri. Ama dokusu hiç bozulmamış.

 

Rengarenk evlerin çevrelediği, şirin butiklerin, sanat galerilerinin, kafe ve restoranların dar sokaklarında sıralandığı, lüks yatların demir attığı muhteşem bir koy.

Detaylar için yazım ; 

Aşkı Bulduran Şehir PORTOFİNO  ‘yu  tıklayınız.

 

6-)Pisa Kulesi

 

 

Pisa

İtalya’nın kuzeyinde Floransa’ya 85 km mesafede olan (yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta) Pisa şehrinde bulunan dünyanın yaşadığı zemin sorunundan dolayı en ünlü kulelerinden biri haline gelen Pisa Kulesi, Piazza dei Miracoli‘de (İtalyanca Mucizeler Meydanı) yer alıyor.

Buraya kadar gelmişken Pisa Kulesi’yle poz vermeden geçmeyeceksiniz herhalde değil mi?

 

Detaylar için yazım ; 

 Yaşadığı sorunla dünyaya adını duyuran PİSA KULESİ ‘ni tıklayınız.

 

 

7-)Floransa

 

floransa

Rönesans’ın doğuşuna şahitlik yapmış , geçmişin izlerini tüm güzelliğiyle bu günlere taşıyan şehir Floransa…

Toskana’nın başkenti olan bu şehir, Arno Nehri çevresinde yükseliyor aynı Roma gibi tam bir açık hava müzesi, beni en çok etkileyen de dünyaca ünlü sanatçılar Leonardo Da Vinci ve Michelangelo’nun da doğum yeri olması ve onların eserlerinin burada bolca bulunması.

 

Detaylar için yazım ; 

Da Vinci’nin Şehri FLORANSA GEZİ REHBERİ 

FLORANSA ULAŞIM   tıklayınız.

 

 

 

8-)Roma

 

floransa

Roma işte daha ötesi yok sanırım , öylesine korunmuş ki tarihi ,yürürken Roma İmparatorluğuna geri dönüyorsunuz. Sanki her köşeden bir gladyatör çıkacakmış gibi geliyor 🙂 Tamam o kadar değil turistten geçilmiyor…

trevi çeşmesi2

Roma’ya indiğiniz anda oranın ruhuna bürüneceksiniz. En meşhur dondurmacısı Giolitti‘den bir külah dondurma alıp dar ve eski binalarla  dolu sokaklarında kaybolmaya hazırsanız, hemen başınıza bir İtalyan şapkası edinin, bir de yuvarlak gözlük, boynunuza bir şal dolayın ,efendim bir de kulağınıza bir İtalyan müziği koyduysanız İtalya’yı gezmeye hazırsınız demektir:)

 

Detaylar için yazım ; 

ROMA GEZİ REHBERİ 

 ROMA’DA NEREDE NE YENİR?EN İYİLER!   tıklayınız.

 

 

9-)Vatikan

 

vatikan

Dünya’nın en gizemli ve en zengin ülkesi burası(parası da gizliymiş kimse bilmiyor), bir de en küçüğü… Altından geçen sayısız gizli tüneller , Sistina Şapelinde yapılar gizli oylamalar (filmlerden biz öyle gördük ) daha da ilgi çekici hale getiriyor Vatikan’ı.

 

Çok daha detaylı gizli bilgiler aşağıdaki linkte… 🙂

VATİKAN VE SIRLARI 

 

10-)Napoli

 

napoli

Dünya’nın en meşhur hırsızları burada, hırsızlarıyla ünlü olmuş bir şehir Napoli … İtalya’nın en iyi pizzacıları da burada mutlaka deneyin.

napoli

 

İtalya’nın kuzeyinden oldukça farklı güney kısmı , daha bi rahatlar sanki. Çalışmayı pek sevmiyorlarmış o yüzden çalışkan kuzey kısım güneyi kendisinden ayırmak istiyormuş vergilerini kullandırmamak için.  Hırsızlarının meşhur olması çalışmayı sevmediklerinin de bir kanıtı sanırım 🙂

Güney kısmının da rahatlığı güzel gidilesi bir yer bence gitmişken Pompei ‘yi de görmeden dönmeyin. Yanardağ patladığında lavların altında kalan taşlaşmış insanları görmek mümkün harabelerinde.

 

İLGİLİ YAZILAR


venedik
VENEDİK GEZİ REHBERİ
floransa
FLORANSA GEZİ REHBERİ
portofino
Aşkı Bulduran Şehir PORTOFİNO…
Pisa
PİSA KULESİ
KOLEZYUM VE GLADYATÖRLERİ
Lüksün ve Işıltının Şehri MİLANO GEZİ REHBERİ
suso
VENEDİK’TE EN İYİ NEREDE,NE YENİR?
trevi çeşmesi2
Aşk Çeşmesi
Florance bus
FLORANSA ULAŞIM
Romanın en iyi pizzacısı
ROMA’DA NEREDE NE YENİR?EN İYİLER!
napoli
İTALYA GEZİ REHBERİ
Roma
ROMA GEZİ REHBERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir