milano2

Lüksün ve Işıltının Şehri MİLANO GEZİ REHBERİ

Dünya modasının başkenti Milano… Işıl ışıl caddeleri ,tasarımlarıyla göz dolduran mağazaları , kültür başkenti olmasa bile gezmeye değer tarihi yapıları,sanatsal etkinliklerin,konserlerin,sergilerin vazgeçilmez adresi, lüksün ve alışverişin buluştuğu bir şehir burası…

 

 

Milano Gezilecek Yerler

 

1-)Duomo Di Milano

 

Duomo milano
Duomo Katedrali

Milano’nun simgesi ve Gotik mimarinin dünyadaki en ihtişamlı eserlerinden biri olan Duomo Katedrali, en kalabalık ve turistlerin en fazla olduğu Duomo meydanında tüm görkemiyle yükseliyor.

Avrupa’nın 4. büyük katedrali olan 11.700 m²’lik alan üzerine kurulu Milano Katedrali’nin yapımına 1386 yılında başlanmış ve tamamlanması tam 519 yıl sürmüş.

duomo inside

Ön cephesinin tasarımı 1805-1809 yılları arasında Napolyon’un emri ile Nicolas de Bonaventure tarafından gerçekleştirilmiş.

Bir rivayete göre Katedral bittiğinde tüm dünyanın ortak malı sayılacakmış ,bundan dolayı İtalyanlar bir türlü üst tarafında görünen inşaat görüntüsünü kaldırmıyorlarmış.

Bu arada Katedralin çatısına çıkıp harika Milano manzarasını da izleyebilirsiniz….

 

Adres: Piazza del Duomo

Ulaşım: M1 metro hattı Duomo istasyonu

Ziyaret Saatleri: 9.00 – 19.00 Son bilet 18.00’de satılıyor son giriş 18.10’da.

Giriş ücreti:Tam bilet 14Euro, yukarı çıkmak için asansör kullanırsanız 18 euro. Detaylar ve bilet satın almak için,tıklayın.

2-)Galleria Vittorio Emanuele II

 

Galeria Vittorio Emanuele
Galeria Vittorio Emanuele

Roma’da anıtını gördüğümüz, burada da karşımıza dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olarak çıkan Vittorio Emanuele II ,İtalya Krallığı’nın ilk kralı. burası bir alışveriş merkezi ama bildiğimiz çok katlı yapılara benzemiyor ,tam anlamıyla bir sanat eseri.

İçinde çok lüks mağazaların ve şık restoranların bulunduğu bu yapının bir diğer özelliği de yerdeki mozaiklerde bulunan bir noktada ,topuğunuzun üzerinde 3 tur dönmenin şans getiriyor oluşu. Denemekten ne çıkar!!!Tabii ki biz de attık 3 turumuzu. 😉

Giuseppe Mengoni tarafından 1861 yılında tasarlanan ve 1865-1877 yılları arasında inşa ettirilen Galleria Vittorio Emanuele II ‘nin tüm tavanı camdan oluşuyor. (Çok iyi fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.)

Doğrusunu isterseniz koskoca Galleria Vittorio Emanuele II ile alakalı rehberin anlattıklarından aklımda en çok kalan şey, ilk Prada mağazasının burada açılmış olması…

3-)Santa Maria Delle Grazie Kilisesi

 

Santa Maria Delle Grazie Kilisesi
Santa Maria Delle Grazie Kilisesi

Bu kiliseyi bu denli önemli kılan Leonardo Da Vinci‘nin  dünyaca ünlü eseri ‘Son Akşam Yemeği’ eserinin burada bulunuyor olması.Genel olarak bilinenin aksine Son Akşam Yemeği tablo değil duvardaki bir fresktir.

Hıristiyanlar’ın inanışına göre Hz. İsa’nın Romalı askerlerce tutuklanmasından bir gün önce havarileriyle yediği son akşam yemeğini tasvir eden resim 460 cm x 880 cm’dir ve yaklaşık olarak 40 metrekarelik bir alanı kaplar.

Da Vinci eserini 1498 yılında bitirmiştir ve tam 4 yıl sürmüştür…Manastırın o donemdeki bas rahibi, kimi zaman tek bir fırça darbesi dahi vurmadan saatlerce eserini seyreden Leonardo’yu Duk Ludovico’ya sikayet etmistir

Santa Maria Delle Grazie Kilisesi last supper
Son Akşam Yemeği

Bu eser gizemleriyle simge bilimcilerin de odağı olmuştur.Son Aksam Yemeği’nde kutsal kaseden şarap içilip ekmek yenmiş olsa da Leonardo’nun çiziminde ne kase ne de ekmek görmek mümkündür. Hz.İsa’nın solundaki kişinin Magdalalı Meryem olduğu ,aralarında oluşan ‘V’ harfi şeklindeki boşluğun da kaseyi temsil ettiği düşünülmektedir. Da Vinci’nin Şifresi filmine de konu olan bir eserdir.

Kilisenin yapımına 1463 yılında Guiniforte Solari tarafında başlanmış ve manastır bölümü 1469, kilise bölümü 1482 yıllarında tamamlanmış.

4-)Sforzesco Şatosu

 

castello-sforzesco-milano
Sforzesco Şatosu (Fotoğraf kaynak:www.milanocard.it)

15. yüzyılda Francesco Sforza tarafından yaptırılan Rönesans mimarisi olan bu şato eski şehir merkezine oldukça yakın. Şuan Antik Çağ Sanatları Müzesi, Müzik Aletleri Müzesi ve Resim Galerisi olarak kullanılıyor.Akşam üstü  bahçesindeki çimlere uzanıp bir şeyler atıştırmak için harika bir yer…Detaylı bilgi için web sitesi.

Adres: Piazza Castello, 20121 Milano MI, İtalya
Çalışma saatleri: 07:00–19:30
Telefon: +39 02 8846 3700
Giriş Ücreti:5 Euro

5-)Brera Sanat Galerisi (Pinacoteca di Brera)

 

Brera-Sanat-Galerisi
Brera Sanat Galerisi

1. Napolyon’un  1809 yılında yaptırdığı sanat galerisi, Brera Kütüphanesi, botanik bahçesi ve gözlem evi ile birlikte Palazzo Brera’nın bahçesinde yeralıyor. Sanat severlerin uğramadan geçmedikleri bir müze, şehir merkezine de çok yakın…

Adres: Via Brera, 28, 20121 Milano MI, İtalya
Çalışma saatleri: Pazartesi kapalı, diğer günler: 08:30–19:15
Telefon: +39 02 7226 3264

6-)La Scala Opera Evi

 

La Scala Opera Evi
La Scala Opera Evi

İtalya’nın en büyük sahnesi La Scala...1778 yılında Pietro Marliani, Pietro Nosetti ve Antonio ile Giuseppe Fe tarafından inşa edilen bu bina, opera sanatçıları Rossini, Bellini, Donizetti ve Verdi’nin evi olarak biliniyor.

La Scala’nın en önemli özelliklerinden biri orkestranın ahşap zemininin altından geçen özel bir kanal. Bu kanal, tiyatronun muhteşem akustiğinin oluşmasında önemli bir rol oynuyor.

7-)Alışveriş yapmadan Milano’dan gidilmez ‘Via Torino’ !!!

 

Via Torino
Via Torino

Via Torino Milano’nun en önemli alışveriş caddelerinden biri. Herkesin zevkine hitap eden mağazalar bulmak mümkün bu caddede. Ünlü markalardan tasarım butiklerine bir çok seçenek var…. Haritada görmek için tıklayınız…

ferrari milano
Eğer alışveriş için ayırdığınız bütçe biraz fazlaysa yandaki kırmızı arabayı da alıp evinize dönebilirsiniz 🙂 Milano’da alışverişin sınırı yok…

8-)Navigli Bölgesi

 

navigli
Navigli Bölgesi

Toplam 150 kilometre uzunluğundaki kanal ağından oluşan Navigli Bölgesi, şehri yakındaki nehirlere ve göllere bağlıyor.Özellikle akşamları yemek yemek, eğlenmek ,bir şeyler içmek için harika bir bölge.

Genelde İtalyan gençliğinin takıldığı bir yer burası… Otelimiz yakın olduğu için biz de bir akşam yemeğimizi burada yeme fırsatı bulduk.Turistlerden uzak bir bölge olduğu için gerçekten İtalya’da yaşıyormuşsunuz hissine kapılmanıza sebep oluyor burası 🙂

9-)Brera Bölgesi

 

Brera Bölgesi
Brera Bölgesi

Milano’nun yine geceleri hareketli olan bir bölgesi.  Gündüzleri de sanat atölyelerini gezebileceğiniz ,12. yüzyıldan kalma Palazzo Brera güzel sanatlar akademisi, sanat galerisi, gözlem evi, botanik bahçesi gibi yerleri de ziyaret edebileceğiniz bir bölge.

10-)Veee ‘Como Gölü’…

 

como

Yeşilin her tonunu görebileceğiniz ,herbir köşesi kartpostal gibi olan İsviçre’nin sınırlarında bir göl burası…Milano’ya kadar gelmişken dünya starlarının bile malikanelerinin bulunduğu Como Gölü’nü görmeden gitmeyin. Belki gölün etrafında yürüyüşe çıktığınızda George Coloney’yi bile görebilirsiniz. Burada en ilgi çeken villa kendisinindir zira 🙂

como Como’nun bir diğer özelliği ise mimarlık mesleğinin burada doğmuş olmasıdır, malikanelere baktığınızda zaten bunu görmek mümkün.

comolake

Como ‘nun doğal güzellikleri kadar tarihi yapıları da ön planda…

Ulaşım: Milano’ya 1 saat (50 km ) uzaklıkta. Milano merkez tren istasyonundan(Milano Centrale Train Station) saat başı Como Gölü için kalkan trenleri kullanabilirsiniz.

Bilet satın almak ya da fiyat bilgisi için bu siteyi ziyaret edebilirsiniz. Fiyatlar tarihe göre değişken ama 4-9 euro arasında Milano’dan Como’ya bilet bulabilirsiniz.

İLGİLİ YAZILAR


venedik
VENEDİK GEZİ REHBERİ
floransa
FLORANSA GEZİ REHBERİ
portofino
Aşkı Bulduran Şehir PORTOFİNO…
Pisa
PİSA KULESİ
KOLEZYUM VE GLADYATÖRLERİ
Lüksün ve Işıltının Şehri MİLANO GEZİ REHBERİ
suso
VENEDİK’TE EN İYİ NEREDE,NE YENİR?
Cantina&Cucina örnek menü
ROMA’DA NEREDE NE YENİR?EN İYİLER!
trevi çeşmesi2
Aşk Çeşmesi
Florance bus
FLORANSA ULAŞIM

 

napoli
İTALYA GEZİ REHBERİ
Roma
ROMA GEZİ REHBERİ
Roma
ROMA GEZİ REHBERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir