TREVİ ÇEŞMESİ (AŞK ÇEŞMESİ)

trevi çeşmesi
Çeşmenin Ortasında Neptunus (Poseidon), solunda Ceres (Demeter) ve sağında Salus (Hygieia) heykelleri vardır.

Trevi çeşmesi Roma’nın en ünlü yapılarından biri, Trevi İtalyanca’da 3 yol anlamına geliyor , üç yolun kavşağında bulunduğu ve bir de üç yer altı suyu bu noktada toplandığı için bu isim verildiği düşünülüyor.Aşk çeşmesi denilmesinin sebebi de yıllarca bir çok aşk filmine sahne olmasıymış.

Çeşmenin yapımına 1732 yılında Heykeltıraş Nicola Salvi tarafından başlanmış. 30 yılın sonunda başka sanatçıların da yardımıyla tamamlanmıştır. Roma’daki diğer yapılara göre oldukça genç bir yapı.

Çeşmenin en büyük özelliklerinden biri para atılarak dilek tutulması. Parayı sağ omzun üstünden atarsan aşk, soldan atarsan da şans getireceğine ve Roma’ya bir daha gelineceğine inanılıyor.

la fontana di trevi
Benim dileklerim kabul oldu,kesinlikle işe yarıyor 🙂

İnanılmaz bir rakam ama yıllık yaklaşık  1,5 milyon Euro para birikiyor bu havuzda ve bu para hayır kurumuna bağışlanıyor.

trevi çeşmesi
Çeşmeye genel olarak baktığımızda deniz teması işleniyor.

Kesinlikle hava kararınca gitmelisiniz, çok daha ihtişamlı görünüyor. Eğer vaktiniz varsa gündüz de bi uğrayın tabi. Zaten çok yakın olan Panteon , Navona Meydanına giderken yolunuz mutlaka birden fazla düşecek…

Ulaşım:

Buranın adı, Fontana Di Trevi olarak geçiyor.

Otobüs hatları: 61,62,63,71,80,95,119,116,52

Metro:

En yakın durak ‘Barberini ‘. Biraz yürümeniz gerekiyor (10dk) bilginize.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir