st-peters-square

VATİKAN VE SIRLARI

Vatikan Hakkında Genel Bilgi

 

vatikan

 

Vatikan,İtalya’nın Roma şehrinde bulunan, Hıristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan dünyanın en küçük devletidir. Tanrı kenti statüsüne sahip kutsal bir ülkedir. Vatikan Devleti’nin gece yerleşik nüfusu 600 kişidir. Bu sayı sürekli konuk sayılan kişilerle birlikte 1014 olur. Gündüz nüfusu ise 3599’a yükselir. Bunlar Vatikan’da görev yapan işçiler ve diğer memurlardır.Mutlak monarşiyle yönetilen bu devlette Papa hem devlet başkanı hem de Katolik meshebinin ruhani lideridir. Ülkenin ordusu 100 kişilik geleneksel kıyafetli İsviçre’li muhafızlardan oluşmaktadır.

İsviçre'li muhafızlar.
İsviçre’li muhafızlar.

Melekler ve Şeytanlar filminden de hatırlayacağınız gibi gizli arşivleriyle önemli bilgilere sahip olan ülkeye özel izinlerle akademisyenler bilimsel araştırma yaptıklarını ispatlayarak ve önceden yazılı talepte bulunarak girebilirler.vatikan arşivleri

Vatikan şu anda dünyanın en zengin devletlerinden biridir. Vatikan’ın servetinin tam olarak ne kadar olduğu hiç bir zaman açıklanmayan bir sırdır.

Vatikanı gezmeye öncelikle Vatikan Müzesinden başlayın. Giriş biletini internetten alırsanız bilet sırası beklememiş olursunuz , çünkü giriş sırası oldukça uzun olacak buraya da erken gelmenizi tavsiye ederim 08:30’da orda olursanız sıra çok beklemezsiniz, Kolezyum’ dan sonra en uzun kuyruk burada oluyor. Vatikan Müzeleri ve müzelere dahil olan Sistine Şapeli,San Pietro Meydanı ve Bazilikası sıralamasıyla gezmenizi öneririm.Giriş biletini linki tıklayarak  resmi sitesinden alabilirsiniz.

Vatican-City-Map
Vatikan Haritası

 

Vatikan Müzeleri

 

Vatikan Müzesi Giriş Kapısı
Vatikan Müzesi Giriş Kapısı

Bu müze Roma Katolik Kilisesi tarafından Rönesans’da inşa edilmiş olup, dünyanın önemli heykellerine ev sahipliği yapan önemli bir binadır.Vatikan Müzeleri’ni gezmek için gezme süresine göre belirlenmiş 4 farklı rota vardır.1.5 saatle-5 saat arasında bir seçim yapabilirsiniz. Bu rotalar renklerle belirtilmiştir. Sistina Şapeli ve Raffael Odaları en ünlüleridir.

Müzenin içindeki bazı önemli müzeler;

Museo Pio Clementino

Chiaramonti Müzesi

Gregoriano Etrüsk Müzesi

Gregoriano Egiziano Müzesi

Apartment of Pius V galerisi

Sistina Şapeli

Raffael Odaları

 

Sistina Şapeli

 

Eski Ahit'te tarif edilen 9 sahneyi içeren tavan freskleri, Sistine Şapeli
Eski Ahit’te tarif edilen 9 sahneyi içeren tavan freskleri, Sistine Şapeli

Sistine Şapeli 1477-1481 yılları arasında Papa IV. Sixtus için yaptırılmıştır. Vatikan‘da yer alan ve mimarlarının Baccio Pontelli ve Giovanni de Dolci olduğu yapı, dikdörtgen prizma şeklinde tasarlanmıştır. Şapel, Süleyman Tapınağı ile aynı ölçülere sahiptir. 40,93 x 13,40 olan bu ölçüler Eski Ahit’te Süleyman Tapınağı’nın ölçüleri olarak belirtilmektedir.

sistine şapeli

 

Şapelin duvarları 1515-1519 yılları arasında Raphael tarafından dokunan halı, Boticelli, Roselli, Signolli ve Michaelangelo’nun freskleriyle süslüdür.

Sixtus’un yeğeni Papa II. Julius, 1508-1512 yılları arasında tavanın değişmesi için Michelangelo’yu görevlendirmiştir. 1000 m² alanda çalışan Michelangelo, 300’den fazla figür ve Eski Ahit’te tarif edilen 9 sahneyi içeren tavan fresklerini 4 yılda tamamlamayı başarmıştır. Bu sahnelerden en çok bilinenleri Adem’in Yaratılışı, Işığın Karanlıktan Ayrılışı, ve Büyük Tufan’dır.

En bilineni Adem'in Yaratılışı
En bilineni Adem’in Yaratılışı

Aynı zamanda papalık seçimlerinin yapıldığı yerdir. Seçimi yapacak kardinaller buraya kapanır. Papa seçilene kadar kimse dışarı çıkamaz. Papa seçilirse bacadan beyaz duman, seçilemediyse siyah duman çıkar ve meydana toplanan halk seçim sonucunu buradan takip eder.

Vatican Conclave Rituals
Papalık seçimi için toplanan kardinaller.

 

Giriş Ücreti:16 Euro ,12 yaşa kadar Öğrenci 5 Euro

Ziyaret Saati:

Pazartesi-Cumartesi: 09:00 – 18:00

Her ayın son pazarı 09:00 –14:00 açık ve ücretsiz. (14:00 Müze kapanıyor fakat 12:30 dan sonra ziyaretçi almıyorlar.)

 

San Pietro Bazilikası

 

San Pietro Bazilikası
San Pietro Bazilikası
San Pietro Meydanı
San Pietro Meydanı

Aziz Petrus Bazilikası veya San Pietro Bazilikası Roma’daki en büyük 4 bazilikadan ikincisidir. Vatikan’daki en göze çarpan binadır. Kubbesi ile Roma’nın siluetindeki en önemli parçalardan biridir. Hıristiyanlığın en büyük kilisesidir. Yapımında Barok ve Rönesans mimarisi esas alınmıştır.San Pietro Meydanı

2.yüzyılda Aziz Petrus’un mezarının olduğu yere bir anıt dikilmiş ve daha sonra bu noktaya İmparator Constantinus’un emri ile ilk bazilika M.S 349 yılında yapılmıştır. 15. yüzyılda yıkılmaya yüz tutan orijinal bazilikanın yerine yenisi yapılmıştır. Şu anki bazilikanın yapımına 1506 yılında Papa II. Julius zamanında başlanmıştır. Yapımı 100 yıldan fazla süren bazilika, 1612 yılında, Papa V. Paul’un döneminde bitirilebilmiştir.

Dilerseniz kubbeye çıkarak muhteşem manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz. Bu noktadan Aziz Petrus Meydanı muhteşem görünüyor. Kubbeye çıkmak için 330 basamak çıkmanız ve ekstra 7 euro ücret ödemeniz gerekiyor.

Pieta
Pieta eseri Aziz Petrus Bazilikası’ndaki en önemli eserlerinden biridir. Heykelde Hz. Meryem, Hz. İsa’nın çarmıha gerilmiş bedenini kucaklamış Michelangelo 1499 yılında tamamlamıştır bu eseri.

 

 

Sarmal sütunların taşıdığı bronz Baldaken, 20 metre yüksekliğindedir ve 17. yüzyılda Bernini tarafından tasarlanmıştır.
Sarmal sütunların taşıdığı bronz Baldaken, 20 metre yüksekliğindedir ve 17. yüzyılda Bernini tarafından tasarlanmıştır.

Ziyaret Saati:

Yazın 07:00-19:00 saatleri arası açık.

Kışın 07:00-17:15 saatleri arası açık.

 

 

İLGİLİ YAZILAR


venedik
VENEDİK GEZİ REHBERİ
floransa
FLORANSA GEZİ REHBERİ
portofino
Aşkı Bulduran Şehir PORTOFİNO…
Pisa
PİSA KULESİ
KOLEZYUM VE GLADYATÖRLERİ
Lüksün ve Işıltının Şehri MİLANO GEZİ REHBERİ
La Gatta Mangiona
ROMA’DA NEREDE NE YENİR?EN İYİLER!
suso
VENEDİK’TE EN İYİ NEREDE,NE YENİR?
trevi çeşmesi2
Aşk Çeşmesi
Florance bus
FLORANSA ULAŞIM

 

napoli
İTALYA GEZİ REHBERİ
Roma
ROMA GEZİ REHBERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir