venedik (2)

Romantizmin Başkenti VENEDİK GEZİ REHBERİ

venedik

Bir masal şehri Venedik… 180 kanalı birbirine bağlayan 400 köprüsüyle ,muhteşem mimarisiyle gezenleri kendine hayran bırakıyor… Sokaklarında gezerken başka bir çağda yaşadığınızı hissettiren büyüleyici bir şehir burası. Roma mı ,Venedik mi derseniz, ben Venedik derim…

venedik
Venedik kanalları

Şehir Venetian Lagoon bataklığının üzerinde Po ve Piave nehirlerinin arasına kurulu 118 adadan oluşuyor. Şehirdeki tüm binalar, ahşap 8-9 metrelik kazıklar üzerine inşa edilmiş. Şehrin gün geçtikçe battığı söyleniyor ,yok olmadan hemen gidip görmekte fayda var 🙂

 

venedik (2)
Manzara muhteşem değil mi??? 🙂

Aynı zamanda barok çağının en büyük kemancı ve bestecilerinden Antonio Lucio Vivaldi (1678 – 1741)’nin de doğduğu şehir Venedik.

venice map
Venedik turizm haritası (Resmin üzerine tıkladığınızda detayları görebilirsiniz.)

 

 

Venedik Gezilecek Yerler

 

1-)San Marco Meydanı

 

venedik
San Marco Meydanı ve Bazilikası

Venedik’in en ünlü meydanı San Marco ,bu meydanda aynı ismi taşıyan San Marco Bazilikası ve Torre dell’orologio isimli saat kulesini göreceksiniz. Kış aylarında çok yağışlı günlerde meydanı su basabiliyor, hava durumuna bakıp gitmenizde fayda var.

 

 

2-)San Marco Bazilikası

 

San Marco Bazilikası
San Marco Bazilikası

San Marco Bazilikası, San Marco Meydanı’nda yer alan Bizans mimarisi sanatının en iyi bilinen örneklerinden biri olarak şehrin en meşhur katedraldir. Yapı Düka’nın Sarayı’na bitişik ve bağlantılıdır. Bu kilise yapılırken İstanbul’un en ünlü yapılarından olan Ayasofya Müzesi örnek alınarak yapılmış olması ilgi çekici bir unsurdur.

San Marco Bazilikası
San Marco Bazilikası

San Marco Bazilikası’nın ön cephe kapısında bulunan mozaikte  1204’te Constantinopolis’in hipodromundan çalınıp getirilen dört at heykeli de görülmektedir.

Yapının zengin dizaynı için, Bizans mozaikleri Venedik’in zenginlik ve gücünün bir sembolu olarak yaldızlanmıştır. 11. yüzyıldan beri yapı Chiesa d’Oro (Church of gold) altın kilise olarak bilinir.

 

 

3-)Doçlar Sarayı(Palazzo Ducale )

 

Doçlar Sarayı(Palazzo Ducale )
Doçlar Sarayı(Palazzo Ducale )

Doçlar Sarayı 1000 yıldan uzun bir zaman boyunca 8. yüzyıldan, 18. yüzyıla kadar Venedik’i yöneten Doçlar’ın konutudur.

Venedik’e feribotla gelirseniz oldukça güzel manzaralarla karşılaşırsınız.Yukarıdaki fotoğrafı feribotla Venedik’e yaklaşırken çektim.

 

 

4-)Rialto Köprüsü

 

Rialto Köprüsü
Rialto Köprüsü

Rialto Köprüsü, Venedik’te Büyük Kanal üzerindeki dört köprüden biridir. Köprü kanal üzerindeki en eski olanlardandır ve şehrin en ünlüsüdür.San polo ve San Marco’yu birbirine bağlayan bu köprünün çevresinde alışveriş yapabileceğiniz çok şirin mekanlar bulacaksınız. Ve köprüden meşhur Büyük Kanal fotoğrafı çekme fırsatınız olacak.

Köprüden Büyük Kanal manzarası
Köprüden Büyük Kanal manzarası

 

5-)Scuola Grande di San Rocco

 

Scuola-Grande-di-San-Rocco
Scuola Grande Di San Rocco

Daha çok sanatla ilgililerin gezmekten çok keyif aldığı bir yer. Scuola Grande di San Rocco Tintoretto’nun eserlerini görebileceğiniz muhteşem bir yapı. 1478’de bir grup zengin Venedikli tarafından adını aldığı San Rocco Kilisesi’nin yanında inşa edilmiştir.

Scuola-Grande-di-San-Rocco
Scuola Grande Di San Rocco (Foto: https://tr.pinterest.com)

Salondaki muhteşem tavan resimlerini incelemekten etrafa çarpabilirsiniz 🙂

6-)Santa Maria Della Salute Kilisesi

 

 

17. yüzyılda veba nedeniyle Venedik nüfusunun 1/3’ü bu dönemde hayatını kaybetmiştir ve Santa Maria della Salute bu nedenle “Veba Kiliseleri” olarak adlandırılan kiliselerden biridir.

Barok mimari eseri olan kilise, Vincenzo Scamozzi tarafından yapılmıştır.

 

 

7-)Ahlar Köprüsü

 

Venedik Ahlar Köprüsü
Venedik Ahlar Köprüsü

Bu köprünün hikayesi oldukça dramatiktir.Venedik’te ki mahkumları zindanlara götürürlerken bu köprüden geçirirlermiş ve onlar da son kez Venedik manzarasını buradan görürlermiş, son kez diyorum çünkü koşulları o kadar kötüymüş ki kimse sağ çıkamazmış zindanlardan.

Bu isim köprüye 19. yüzyılda verilmiş. Bunun yanında köprünün diğer bir özelliği ise, köprünün tam altında güneş batarken öpüşen çiftlerin aşklarının ölümsüz olacağına inanılırmış.

8-)Burano Adası

 

Burano Adası
Burano Adası

Burano rengarenk şirin küçücük evlerle dolu turistik bir yer.Ada zamanında geçimini balıkçılık ve dantel ticareti ile sağlıyormuş. Ama şimdiki en büyük geliri turizm olmuş. Feribottan inip merkeze biraz ilerleyince birkaç tane küçük balık restoranı var , karışık deniz ürünleri tabağı muhteşem.

Ulaşım :

Venediğe ulaştıktan sonra da Fondamente Nove’den her yarım saatte bir vapurlar kalkıyor.San Marco meydanından 4.1 veya 4.2 numaraları Vaporetto (deniz otobüsü) kullanarak Fondamente Nove’ye ulaşabilirsiniz.

9-)Murano adası

 

Murano Adası
Murano Adası

Murano Adası cam işçiliğiyle ve rengarenk evleriyle ünlüdür. Hatta Murano camları dünyanın dört bir yanında ün salmıştır. Cam işçiliği burada 10. yy da başlamış.Sırlarını asırlar boyunca saklamışlar bu ustalar.Ayna uzun yıllar boyunca sadece Venedik’te yapılmış.

Murano Adası
Murano Adası

Murano Adası’nda görmeniz gereken yerlerin başında Museo Vetrario gelmektedir. Bu cam müzesinin giriş ücreti 6,5 Euro.

Adaya gittiğiniz de cam atölyelerine mutlaka uğrayın , birbirinden güzel cam objelerin yapılışını izleyebilirsiniz.

Murano camı
Murano camı
Murano camı
Dünyaca ünlü Murano camı

 

Ulaşım :

Fondamente Nuove’den kalkan deniz otobüsleriyle ulaşabilirsiniz.

10-) Gondol Turu ve Venedik Sokakları

Gondol turu yapmazsanız tam anlamıyla Venedik’i gezmiş sayılmazsınız. Yürüyerek göremeyeceğiniz bir çok yer göreceksiniz. İnanılmaz manzaralar karşısında büyüleneceksiniz. Fotoğraf makinanızı elinizden bırakamayacağınız bir tur sizi bekliyor:) 6 kişilik bir gondolu 40 dk gezi için toplam 80 Euro’ya kiralıyorsunuz. Fakat tur firmaları kişi başı 25 Euro alarak bu gondol için 150 Euro alıyorlar. Turla gittiyseniz bireysel kiralamanızda fayda var.

Venedik kanalları
Venedik kanalları
Gondol turu yaparken karşınıza çıkacak manzaralar....
Gondol turu yaparken karşınıza çıkacak manzaralar….
Gondol turu yaparken karşınıza çıkacak manzaralar....
Venedik maskeleri

Venedik Gece Hayatı

Venedikte gece hayatı yok denecek kadar az. Gece hayatı klasik müzik demek. Gidebileceğiniz bir kaç yer; La Fenice, Teatro Malibran ve Teatro Goldoni.

Teatro Malibran
Teatro Malibran

Venedik Ulaşım

 

venedik ulaşım

15 dk’da bir Marco Polo’dan kalkan Bus 5 ile 2o dk da 5Euro karşılığında Venedik’e ulaşabilirsiniz. İkinci seçenek ise botla ulaşım, çok daha keyifli olduğu için biz bunu tercih ettik. Botla giderken birçok önemli eseri de görmüş olduk , güzel foroğraf kareleri yakalama şansımız oldu. Kişi başı 25 euro gidiş-geliş biletleri. Alilaguna Ferrybotları ile Linea Arancio ya da Linea Blu güzergahlarını seçebilirsiniz her ikisi de San Marco ‘ya gidiyor. Yolculuk yaklaşık bir saat sürüyor.

 

Venedik’te en iyi nerede ,ne yenir?

suso

Venedik’te mutlaka uğramanız gereken ünlü mekanlar için….Venedik’te en iyi nerede ,ne yenir?

yazısını okumadan geçmeyin.

 

 

Venedik’e Gitmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken filmler

 

Hotel Danieli

Bu filmleri izleyerek gitmeniz, Venedik’e kesinlikle bambaşka bir gözle bakmanızı sağlayacak… Benden söylemesi…. 🙂 İşte o filmler… Tıklayınız.

 

İLGİLİ YAZILAR


venedik
VENEDİK GEZİ REHBERİ
floransa
FLORANSA GEZİ REHBERİ
portofino
Aşkı Bulduran Şehir PORTOFİNO…
Pisa
PİSA KULESİ
KOLEZYUM VE GLADYATÖRLERİ
Lüksün ve Işıltının Şehri MİLANO GEZİ REHBERİ
La Gatta Mangiona
ROMA’DA NEREDE NE YENİR?EN İYİLER!
suso
VENEDİK’TE EN İYİ NEREDE,NE YENİR?
trevi çeşmesi2
Aşk Çeşmesi
Florance bus
FLORANSA ULAŞIM

 

napoli
İTALYA GEZİ REHBERİ
Roma
ROMA GEZİ REHBERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir