Wat Pho (Yatan Buddha Tapınağı)

BANGKOK GEZİ REHBERİ

Bangkok, halk arasında kullanılan adıyla Krung Thep (Melekler Şehri)…

Kentte bulunan kanal ve köprülerin fazlalığı nedeniyle Bangkok’a “Doğunun Venedik’i” de deniyor.

Halkın zengini ve fakiri arasındaki uçurum çok büyük, farklı olan iki kesiminde bir arada aynı bölgede yaşıyor olması , şehirde lüks ve karmaşa iç içe geçmiş durumda.Lüks plazaların altı gecekondularla dolu. Şehre ilk girdiğinizde sıcak aşırı nemli bir hava karşılıyor sizi, sonrasında yoğun trafik ve şehrin her yerinde var olan ağır bir koku… Durun hemen hayal kırıklığına uğramayın, burası bambaşka bir dünya gibi,ilginç bir yer, çok farklı bir kültür, sonrasında seveceksiniz… 🙂

 

Bangkok Gezilecek Yerler

 

1-)Wat Traimit (Altın Buddha Tapınağı)

 

Altın Buddha’nın ilginç bir hikayesi var….Burmalı istilacılardan saklamak amacıyla heykelin dış yüzeyi tamamen çimentoyla kaplanmış, 40 yıl önce taşınırken düşürdüğünde üzerindeki sıvanın çatlamasıyla altın olduğu farkedilmiş.Bu heykel tam 700 yaşında 3 metre boyunda ve 5.5 ton ağırlığında.

 

altın buddha
Altın buddha


Tapınağın çıkışında geleneksel Tai şemsiyeleri satılıyor ,gerçekten çok güzel ve Bangkok’ta en uygun fiyatlı yer burası 80 baht a alabilirsiniz.

Wat Traimit 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.Giriş ücreti 100 Baht.

(Metro:Hua Lamphong istasyonu ve Khao San Road ‘dan 53 nolu otobüs ile ulaşablirsiniz.)

 

 

2-)Wat Pho (Yatan Buddha Tapınağı)

 

Yatan buddha
Yatan buddha

Wat Pho 46 metre uzunluğundaki dev yatan budasıyla ünlü ,Bangkok’un en eski ve en büyük tapınağı.

Wat Pho (Yatan Buddha Tapınağı)
Wat Pho (Yatan Buddha Tapınağı)

 

Geziye ilk başlanması gereken yerlerden biri burası. Yaklaşık yarım gününüzü ayırmanız gereken büyük bir alan , üstelik içinde bir de ünlü masaj okulu var dilerseniz uzman ellerde Tayland’ın en iyi masajlarından birini burada yaptırabilirsiniz. Dışarıya göre biraz daha pahalı bilginize…

Wat Pho (Yatan Buddha Tapınağı)
Wat Pho (Yatan Buddha Tapınağı)

 

Wat Pho (Yatan Buddha Tapınağı)
Wat Pho (Yatan Buddha Tapınağı)

Wat Pho 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.Giriş ücreti 100 Baht.

 

 

3-)Wat Phra Kaew (Zümrüt Buddha Tapınağı)

 

Wat Phra Kaew

Tapınağın içindeki 66 cm yüksekliğinde ki göz alıcı zümrüt buda heykeli burayı böylesine değerli kılıyor.Tapınağın üç girişi bulunuyor ve ana girişten sadece kral ve kraliçe geçebiliyor.

Heykel tek parça yeşil zümrüt bloktan oyulmuş ve 13. Yüzyıldan günümüze kadar gelmiş…

Wat Phra Kaew 08:30-16:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir

 

 

4-)Wat Arun (Şafak Tapınağı)

 

Wat Arun (Şafak Tapınağı)
Wat Arun (Şafak Tapınağı)

Adını Hindu Şafak Tanrısı Arun’dan alıyor. Tapınağın dışı seramiklerle kaplı.Geçmişte Ticaret için Çin’den boş gelen gemiler ağırlık yapması için kırık seramikleri yükleyip burada boşaltırmış. Bu seramikler oradan gelirmiş meyer….

Wat Pho dan çıkınca teknelerle karşıya geçebilirisiniz. Yüksekte olduğundan dolayı tapınaklar bölgesine yukardan bakmak için güzel bi fırsat tabi fotoğraf çekmek içinde tabiki .

Wat Phra Kaew 08:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

 

 

5-)Grand Palace(Büyük Saray)

 

Grand Palace(Büyük Saray)
Grand Palace(Büyük Saray)

Yaklaşık 200 senedir kraliyet ailesinin taç giyme törenleri ,düğünleri,cenazeleri gibi özel günlerine ev sahipliği yapan saray 218.400 metrekare içerisine kurulmuş ve 100 den fazla binadan oluşuyor. Tayland’ta Grand Palace Budizmin simgesi olarak görülüyor. Büyük saraya girdiğinizde göze çarpan en heybetli yapılar Chakkri ve Borom Phiman sarayları oluyor.

Büyük saray
Büyük saray

 

1925 yılına kadar Tayland kraliyet konutu olarak kullanılan Büyük Saray, bugün kısmen halka açık bir müze görünümünde olsa da, bazı binaları hala kraliyet ofisi olarak kullanılıyormuş.

Büyük saray
Büyük saray

 

Saraya erken saatlerde gitmenizi tavsiye ederim zira çok kalabalık oluyor.

Giriş Üçreti Tayland için oldukça pahalı 500 Baht.

08:30-16:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

 

 

6-)China Town (Çin Mahallesi)

 

Chine Town Bangkok
Chine Town Bangkok Giriş

Bangkokun en renkli yüzü Çin Mahallesi… yüzlerce çiçek marketi içinde barındırıyor,özel günler , dini törenler için hazırlanan çiçek kolyeler, çelenkler, tütsüler rengarenk sokakları süslüyor, hediyelik eşya satan dükkanlar oldukça fazla ve çok uygun fiyatlı, sokak restoranları heryerde olduğu gibi burada da çok popüler.

çin mahallesi
çin mahallesi

Çin mahallesi 1902 yılında Yaowarat Caddesi üzerine kraliyet tarafından inşa edilmiş ve zamanla genişlemiş bu günkü halini almış.

 

 

7-)Siam Square

 

Siam Square
Siam Square

Alışveriş yapmak istiyenler buraya… Bangkok ‘ta uygun fiyatlı alışveriş yapabileceğiniz bir yer En uygun fiyatlı şeyler genelde kıyafet, ikinci el ve sıfır cihazlar, ayakkabı, çanta ve hediyelik eşyalar. Detaylı bilgiyi Bangkok Alışveriş sayfasında bulabilirsiniz.

 

 

😎Yüzen Pazar (Damnoen Saduak)

 

Yüzen Çarşı'da tropikal meyvelerin her çeşidini tatmak mümkün.
Yüzen Çarşı’da tropikal meyvelerin her çeşidini tatmak mümkün.

Yüzen Pazar, Taililerin geleneksel şapkalrıyla ,kendi yetiştirdikleri tropikal meyve sebze ve ev yapımı ürünleri sandallar üzerinde sattıkları bir yer. Özellikle fotoğraf çekmek için güzel bir seçenek. Sabah 06:00 da açılan Pazar 11:00-12:00 gibi sona eriyor o yüzden sabah gitmenizi tavsiye ederim. Siz de bir sandal kiralayarak pazarın keyfini çıkarabilirsiniz

Şehir merkezine yaklaşık 25 km uzaklıkta.

 

 

9-)Timsah Çiftliği (Samut Prakan)

 

Samut Prakan

Bangkok’un 10 km dışında bulunan Timsah çiftliği ve hayvanat bahçesinde dünyanın en büyük timsahı olarak bilinen Büyük Siam Timsahı ve çeşitli hayvanlar bulunuyor. Hergün timsahlarla gösteriler yapılıyor.Gösterileri öğle saatleri hariç 09:00 – 17:00 ve tatil günleri 12:00 – 17:00 arasında izleyebilirsiniz.

 

 

10-)Ulusal Müze (National Museum )

 

National Museum bangkok

Nehir kenarında, Grand Palace’ a çok yakın bir noktadadır. 1782’de Prens Wang Na’nın Sarayı olarak inşa edilen yapı, Güneydoğu Asya’daki en büyük müzedir.

Bangkok’u gezmek için 3-4 gün yeterli sonrasında tren ya da otobüsle çevre şehirlerine Pattaya, Chiang Mai ya da Phuket’e gidebilirsiniz. Ben gitmedim ama deniz kum güneş tatilini çok seviyorsanız adaları da oldukça popüler. Adaları bir sonraki gelişime bırakıyorum;)

Bangkok’a 2 saat uzaklıkta Pattaya’ya gitmeden dönülmez tabii. Pattaya Gezi Rehberi.

İLGİLİ YAZILAR


Wat Pho (Yatan Buddha Tapınağı)
BANGKOK GEZİ REHBERİ
PATTAYA GEZİ REHBERİ
TAYLAND’DA NE YENİR
Tuk tuk
BANGKOK ULAŞIM

 

Chatuchak Haftasonu Pazarı
BANGKOK ALIŞVERİŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir