Bangkok sky train BTS

BANGKOK ULAŞIM

Dünyadaki en karışık trafiğe sahip olan şehirlerden birisi Bangkok. Özellikle yerel halkın sıkça kullandığı motosikletlerin her an her yerden çıkmasıyla daha da karışık hale geliyor. Ama Metro ve Havaray BTS (Skytrain) hattı hayat kurtarıyor! Tüm raylı bağlantılar 06.00-24.00 arası hizmet veriyor.

Chao Phraya Nehir Tekneleri ve Kanal Tekneleri ile de şehir merkezinde dolaşmak için keyifli ulaşım seçenekleri. Bir de tuk-tuklar var tabi benim vazgeçilmezim…

tuk tuk
Biraz karışık mı ????

 

Havaalanı Raylı Bağlantısı (Airport Rail Link)

Suvarnabhumi Havaalanı’ndan kalkan ve şehir merkezine ulaşımı sağlayan iki farklı tren seçeneği var .

1-)♦ Her 20-30 dakikada bir kalkan Express Tren hiç bir yerde durmadan Makkasan veya Phaya Thai istasyonlarına yaklaşık 15-16 dakikada gidiyor. Makkasan istasyonundan metroya, Phaya Thai istasyonundan ise havaraya aktarma yapılailiyor. (150 baht)

2-)♦ Her 15 dakikada bir kalkan, her durakta duran trenler yaklaşık 40 dakikada Phaya Thai istasyonunda oluyor. (45 baht)

3-) Karayoluyla ulaşım için havaalanının ücretsiz servislerinden yararlanabilirsiniz.Bu servislerle 1-2 dk uzaklıktaki otobüs terminaline gidip oradan şehrin biçok yerine ulaşabilirisiniz. Ama trafiğe bağlı olarak 1,5-2 saati göze almanız gerekiyor…

4-)Taksi de diğer seçenekler arasında tabi, şehir merkezine gideceğiniz yere göre yaklaşık 300-600 baht’a ulaşabilirsiniz.

Bangkok Raylı Sistemler Haritası
Bangkok Raylı Sistemler Haritası

 

Metro (MTR) ve Havaray (BTS SkyTrain)

 

Bangkok metro ulaşım
Ücretler gideceğiniz yere göre değişiklik gösteriyor

 

Tek binişlik kart :Gitmek istediğiniz yere göre fiyatlar değişiyor.(15-50 baht) Otomattan gideceğiniz yerin ismini tuşlayıp bozuk para atıyorsunuz. Paranızı gişelerde bozdurabilirsiniz. Biz genelde yürüdüğümüz için tek binişlik kartları kullandık.

Limitsiz Kart :Çok sık metro kullanacağınızı düşünüyorsanız mantıklı.Fiyatları 1 günlük sınırsız 120 baht, 3 sınırsız günlük 230 baht, 30 günlük sınırsız 1000 baht şeklinde

Rabbit Card:Bu kartla da paket satın alabilirsiniz. 30 gün geçerli olamk üzere 15 yolculuk 315 baht, 25 yolculuk 475 baht, 40 yolculuk 680 baht.

Not: BTS’den Sala Daeng, Mochit ve Asok(Sukhumvit) duraklarından MRT’ye, Phaya Thai durağından Airport Link’e (Havaalanı Hattı) geçiş yapabilirsiniz.

 

 

Tuk-Tuk

 

Tuk tuk
Tuk tuk

Benim en keyif aldığım yolculuk şekli 🙂 Bi kere havadar püfür-püfür geze-geze gidiyorsun.Pazarlık şart!!! 300 baht tan açılan pazarlık 150 baht a bağlanabiliyor…

 

Tuk tuk
Gençler işi biraz ucuza getirmişler 🙂

Bir de sizi anlaşmalı oldukları mağzalara götürmek istiyorlar binmeden önce onunda pazarlığını yapın bize 3 mağaza dedi bir mağazada 5 dk durmaya anlaştık 🙂

 

 

Tekneler

 

Bangkok 'un ortasından geçen nehir pek temiz sayılmaz.
Bangkok ‘un ortasından geçen nehir pek temiz sayılmaz.

Chao Phraya Express Boat ve Khlong Saen Saep Express Boat olmak üzere iki farklı yerden binebilirsiniz. (9-22 Baht) Kişi başı 800 baht a  turistik bot turları da var ama bence gereksiz. Nehir çok kirli olduğu için çok da cezbetmedi açıkçası.

 

 

Şehir içi otobüsleri

 

Bangkok otobüs
Otobüslerin ücretleri klimalı-klimasız olarak değişiyor.

Eğer Khao San Road (Banglamphu) bölgesinde kalacasksanız bu otobüsleri kullanmanız gerekiyor.Fiyatlar 10-25 baht arasında değişiyor(klimalı ve klimasız otobüslerin fiyatları farklı )Bu otobüsler 05.00-23.00 saatleri arasında hizmet veriyorlar, fakat 24 saat çalışan bazı hatlar da var 2 nolu otobüs bunlardan biri.

 

 

TAKSİ

 

Bangkok taxi
Bangkok taxi

Taksi fiyatları aşağı yukarı Türkiye ile aynı , sadece yolu uzatmak isteyen taksi şoförlerine dikkat etmek gerek ,dünyanın her yerinde  var böyle tipler:)

 

İLGİLİ YAZILAR


Wat Pho (Yatan Buddha Tapınağı)
BANGKOK GEZİ REHBERİ
PATTAYA GEZİ REHBERİ
TAYLAND’DA NE YENİR
Tuk tuk
BANGKOK ULAŞIM

 

Chatuchak Haftasonu Pazarı
BANGKOK ALIŞVERİŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir