Hakikat Tapınağı

PATTAYA GEZİ REHBERİ

Tayland gece hayatının merkezine hoşgeldiniz…

Pattaya, Viyetnam savaşı zamanında Amerikan askerlerinin bu bölgeye üs kurmalarından ve dinlenmek için de burayı seçmelerinden dolayı zamanla turistik hale gelmiş bir sahil şehri.

Görülmesi gereken şahane tapınaklarının dışında en çok gece hayatıyla ünlü bir şehir. Amerikan askerlerinin eğlenceye düşkün olmaları buradaki halk için özellikle kadınlar için para kazanma yollarını farklılaştırmış. Nüfusun büyük bir çoğunluğu cinsiyet değiştirmiş, kendilerini ladyboy olarak adlandırıyorlar ve gerçekten ayırt etmek çok zor.

Neredeyse tamamı erkeklerden oluşan fakat erkek olduklarını anlamanın imkansız olduğu dünyaca ünlü gösterileri ALCAZAR SHOW ‘u izlemeden asla dönmeyin gerçekten güzel. (Bilet fiyatı 55 tl)

 

Alcazar Show ve Ladyboylar
Alcazar Show ve Ladyboylar

 

Alcazar Show ve Ladyboylar
Alcazar Show ve Ladyboylar

 

Pattaya gezilecek yerler

 

1-)Sanctuary of Truth (Hakikat tapınağı)

 

Hakikat Tapınağı
Hakikat Tapınağı

Pattaya’ya gittiyseniz mutlaka görmeniz gereken bir yer.Tamamı ahşaptan ve el yapımı, yapımında hiçbir metal çivi bile kullanılmamış, üstelik yapım aşamalarını da görmeniz mümkün, iç kısımda ahşap oymalara devam eden çalışanları izleyebilirsiniz.

Tapınak ,antik çağ felsefesini, dünya görüşlerini,yaşam döngülerini , ebedi huzuru, gerçek mutluluğun içsel ve ruhsal huzurla geleceğini anlatmakta.

 

sanctuaryoftruth
Sanctuary of truth-Her heykelin bir anlamı var.

 

sanctuaryoftruth
Yapımında çivi dahil hiçbir metal kullanılmamış.

 

Hakikat Tapınağı
Yapım aşamasını da izlemek mümkün

 

Sanctuary of Truth Ulaşım:

Oraya giden bir toplu taşıma aracı yok. Tuk tuk kiralayabilir(200 baht civarı), ya da motosiklet taksilerden yararlanabilirsiniz(50 Baht).Biz yürüdük ama bittik, yürüyerek şehre oldukça uzak. (1,5 saat yürüyüş mesafesi)

 

Sanctuary of truth
Sanctuary of truth
Tapınak çevresinde fil gezisi yapmadan olmaz…

Giriş Saatleri: 09:00-18:00

Giriş Ücreti:5ooBaht (Fil safarisiyle birlikte kişi başı 800Baht kesinlikle değer.)

 

2-)Wat Khao Phra Bat (Büyük Buda Heykeli)

 

Büyük Buddha
Büyük Buddha

Walking Street in şehir tarafındaki kapısından girip sonuna kadar devam edip, sonrasında dönerek çıkan yoldan tepeye doğru tırmanarak oldukça yorucu bir yolculuğun ardından Büyük Buddha ‘ya ulaşabilirsiniz.

Büyük Buddha
Büyük Buddha

Pratumnak tepesinin üstünde yer alan Büyük Buddha 1940’lı yıllarda halkın dua etmesi amacıyla yapılmış bir heykel.

 

pattaya view
Yolda böyle manzaraları da kaçırmayın 😉

 

3-) Walking Street

 

walking street
Cadde boyunca göreceğiniz go go barlar…

Tabiki gece hayatının nabzı burada atıyor! Çok lüks night clublardan , sayısız go-go barlara, striptiz kulüplerine, ladyboy barlara… Burası Tayland’ın en çok ilgi gören ve diğer şehirlerine göre daha uygun fiyatlı gece hayatını yaşayabileceğiniz bir cadde. Bunların yanı sıra çok kaliteli canlı müzik yapan barları ve şahane deniz ürünleri sofrası kurabileceğiniz restoranları da bulmak mümkün.

walking street
Walking street ‘te çok kaliteli rock barlar bulmak ta mümkün…

 

 

walking street
Walking street genel görünümü

 

Tayland’ ın her yerinde böyle küçük tapınaklar var , sevimli ve çilekli Fanta’larla dolu….

 

4-)Nong Nooch Tropikal Botanik Bahçesi

 

Bir gün ayrılması gereken bir yer.Peyzaj tasarımlarıyla ödül almış bu bahçede yaklaşık 670 tür bitki bulunmaktadır. Buraya ulaşım için motosiklet kiralamanızı veya taksi tutmanızı öneririm, toplu taşımanın gitmediği bir yer.

Nong Nooch Tropikal Bahçesi
Nong Nooch Tropikal Bahçesi (Foto:www.orientalescape.com)

Giriş Saati:08:00-18:00

 

 

5-)Ko Phai (Mercan adası)

Pattaya’nın muhteşem beyaz kumlu plajıyla göz kamaştıran bu küçük adaya ,1 saatlik Pattaya sahilinden kalkan gemilerle ulaşabilirsiniz. Tayland Kraliyet Donanması’nın gözetimi altındaki Ko Phai, muhteşem mercan resifleriyle Pattaya’daki en görkemli tüple dalış bölgelerinden birisi. Pattaya’nın denizi bulanık olduğu için burası tercih edilebilir.

Koh-Phai-pattaya (Foto: www.pattayadestination.com)

 

7-) Pattaya masaj salonları

Masajın en iyisini kesinlikle burada yapıyorlar üstelik Bangkok’taki masaj salonlarının yarı fiyatına. ‘Sadece masaj’ yapan temiz bir yer istiyorsanız kesinlikle Walking Street girişinin sol tarafındaki Cristal Massage Saloon‘u öneririm. Her gün gittim zira:) (Ayak masajı 200 Baht- Vücut 400Baht)

Bir saatlik ayak masajının ardından 15 dakika da sırt boyun masajı onlardan 🙂

Pattaya Ulaşım

Bangkok’tan Pattaya’ya gitmek için hava raya (BTS) binip Ekkamai durağında inip oradaki Pattaya otobüslerine binebilirsiniz. Mutlaka klimalı olanları tercih edin , yoksa 2 saatlik yol hiç de kolay geçmez.

Şehir içi ulaşımı tuk-tukların daha büyüğü olan toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Fiyatı da oldukça uygun her yön  10 Baht (2016). Motosiklet kiralamak isterseniz fiyatı oldukça uygun günlüğü 400 Baht civarında fakat kiralamak için pasaportunuzu istiyorlar.Bu durum biraz tedirgin edici. Bir de polisler en büyük mafya ülkede sebepsiz yere durdurup bir şekilde ceza yazıp rüşvet isteyerek cezayı iptal ediyorlarmış, bilginize…

 

Pattaya Konaklama

Golden Sea Hotel

Golden Sea Hotel ‘den çok memnun kaldık geniş odaları ve heryere yürüme mesafesinde konumu oldukça iyiydi. Sabah kahvaltılarında akşam yemeği yemeye hazır olun bu arada 🙂 (Geceliği 120 Tl)

Siam Design Hotel‘de tavsiye edeceğim oteller arasında fiyatı gecelik 265 Tl civarında bi de merkezde sahil şeridinde Hilton var parası benim için önemli değil diyorsanız orasıda güzel ve lüks tabiki(Gecelik 854 Tl) altında çok büyük bir de alışveriş merkezi var otelde kalmasanız bile oraya mutlaka uğrayın.

 

İLGİLİ YAZILAR


Wat Pho (Yatan Buddha Tapınağı)
BANGKOK GEZİ REHBERİ
PATTAYA GEZİ REHBERİ
TAYLAND’DA NE YENİR
Tuk tuk
BANGKOK ULAŞIM

 

Chatuchak Haftasonu Pazarı
BANGKOK ALIŞVERİŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir